5.00 / 1 oy

Ahşap İçin Su Yalıtım Testi Nasıl Yapılır?

Su, ahşap için en büyük tehlikelerden birisidir. Özellikle ham ahşap üzerine yağmur suyu ya da herhangi bir su dökülmesi gibi hatalar sonucunda ahşapta yosunlaşma, küflenme ve çatlama problemleri oluşmaya başlar. Bunun için ahşap mobilyalarda suya karşı koruma sağlayabilmesi amacıyla vernikleme ya da epoksi reçine gibi koruma ve yalıtım uygulamaları yapılmaktadır. Bu sayede ahşabın üzerinde bir izolasyon katmanı oluşturulması ve suyun ahşabın içine işleyemeden kayıp gitmesi amaçlanmaktadır. Ancak yapılan bu koruma uygulamalarının da bir son kullanım süresi vardır ve her yıl güneşin de etkisiyle özellikle bahçe mobilyaları için geçmişte yapılan koruma uygulamalarının etkileri giderek azalır ve ahşabı suya karşı koruyamaz duruma gelir.

Ahşap mobilyalarınızın suya karşı dayanıklılıklarını test etmek için çok fazla olmayacak şekilde ufak bir miktar suyu mobilyanın çok göz önünde olmayan bir yerine azar azar dökerek gözlemleyin. Eğer döktüğünüz tüm su kayarak mobilyanın dışına akıyorsa, geçmiş koruma uygulamalarının etkisi halen devam ediyor demektir. Ancak eğer döktüğünüz sudan bir kısmı bile ahşabın içerisine nüfuz ediyorsa derhal testi sonlandırın ve mobilyanızın vernik benzeri suya karşı koruma uygulamasını tazeleyin. Suya karşı dayanıklı olarak satılan vernik ürünlerinden birisini satın alarak bu uygulamayı kendiniz yapabilir; ya da ahşap mobilyalarınızı güvendiğiniz bir mobilyacıya teslim ederek suya karşı koruma uygulamalarını ondan yapmasını isteyebilirsiniz.

vuuno

19.08.2020 14:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap İçin Su Yalıtım Testi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.