5.00 / 1 oy

Zıvana nedir ve zıvana açmak için gerekli aletler nelerdir?

Zıvana, ahşap işlerinde birden fazla ahşabın birbirine monte edilebilmesi için gerekli girintilerin açılması işlemine verilen isimdir. Örneğin iki ahşapta karşılıklı denk gelen yerlerde iç içe oturacak şekilde açılan büyük deliklere (bir parça erkek ve diğer parça da dişi olur) zıvana adı verilir. Yani ahşaplarda açılan kare ya da dikdörtgen şeklindeki çukurlar ya da delikler gibi de düşünebilirsiniz.

Zıvana açmak için elektrikli ya da elektriksiz el aletleri kullanabilirsiniz. Eğer elektrikli bir alet kullanmadan zıvana açmak isterseniz keskin ve çok dişli bir testere ile zıvana açmak istediğiniz bölgeyi belirli aralıklarla keser ve sonrasında da arkasından vurarak kullanabileceğiniz bir ıskarpela ile gerekli oyuğu açabilirsiniz.

Eğer elektrikli el aletlerinden faydalanarak zıvana açmak isterseniz de ekipmanınıza bağlı olarak freze, raspalama makinesi (multitool) ya da tezgah testere gibi elektrikli aletlerden yararlanabilirsiniz.

Önceki benzer yazılarımdan bazıları için;

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Havşa nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

bkz: Sıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Ahşap Oymacılığı İçin Hesaplı Iskarpela Seti Tavsiyesi

vuuno

11.04.2021 11:02

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zıvana nedir ve zıvana açmak için gerekli aletler nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.