5.00 / 1 oy

BMW 3 Serisi G20 Kasa

Yeni BMW 3 serisi G20 kasa koduyla 2019 yılında yollara çıkmaya başlıyor. Fiyatı ne olacak diye çok konuşuldu ama az önce internetten bakınca selefi olan BMW F30 kasa 3 serisi ile arasında giriş düzeyi olan araçlarda sadece 22.900 TL fiyat farkı var. Segmentindeki araçların tümünün artık bu fiyatlarda satılmaya başlandığını düşünürsek, 2019 yılında D segmenti premium araçlar arasında bence en iddialı arabalardan birisi. Bir arabaya bu para verilir mi konusuna hiç girmiyorum, dediğim gibi sadece meraktan takip ettiğim bir bilgiyi tarihe not düşmek amacıyla burada paylaşmak niyetindeyim.

bmw 3 serisi g20 fiyat listesi 2019

xenix

14.07.2019 00:46

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 15 Temmuz 2019 00:42
  82

  Millet olarak çok yanlış değerlendirdiğimiz, algıladğımız ve birbirimize sanki öyle olmak zorundaymış gibi dayattığımız şeyler var. Bunların çocukluktan itibaren babalarımızdan araba konusunda duyduğumuz ve beynimize kazıdığımız bu araba hayranlığı konuşmalarının da büyük bir etkisi var.

  Araba itibar göstergesi değildir, en azından olmamalıdır. Ama sosyal medyada bile nedense kendine ait olan ya da olmayan arabaların yan yatmış ön lastiklerine ayaklarını dayayarak poz verme hastalığı insanlarda halen mevcut, açıkçası alnıma silah dayasanız ben bu görgüsüzca davranışı yapmam, o araba benim olsa da olmasa da. bu pozu biraz düşünmek, irdelemek gerek. arkaya arabayı alıp lastiğe hafif yaslanarak bu pozu vermek demek, bu arabayı almış olmakla ve bu arabayla gurur duymak demek. hele hele bir de bu fotoğrafı profil fotoğrafı yapmak demek, hayatta bu arabayı almaktan daha değerli bir şey yapamamış olmak, hayattaki en büyük başarısının bu arabayı almış olması demektir, looser ki ne looser... her gördüğümde yine bir başkası için üzülüyorum, sonra da bir gülme geliyor ve yazık deyip geçiyorum.

  İşin bir diğer acı tarafı ise, bu bahsettiğim itibar konusuna zincirleme olarak maalesef herkesin inanıyor olması. sokağın ortasında dörtlüleri yakan bir arabanın markası ve modeline göre korna çalıp çalamadığımızı kim inkar edebilir? otoparka yanaşınca bile lüks arabaya buyur abi hoşgeldin diyen değnekçi adam doğan şahin görünce sanki aynı parayı almayacakmış gibi "çek şuraya çek!" diye azarlar gibi buyur ediyor. Bir mekana yemek yemeye gittiğinizde bile valeye verdiğiniz araba eğer lüks bir arabaysa mekanın önüne çekiliyor, geri geri park ediliyor, bir nevi mekanın reklamını yapıyor, işte bize böyle müşteriler geliyor der gibi. Kötü arabayı valeye verdiğinizde ise cehennemin dibindeki ara sokaktaki kıç kadar bir aralığa sokulmaya çalışılıyor, orada da sağına soluna çarpılıyor mu çarpılmıyor mu kimse bilemiyor haliyle.

  Gelelim bir arabaya 300-400 bin TL para verme konusuna. İnsan lüksü, gösterişi, konforu sever, bu hepimizin içinde var ve eleştirmek de bana düşmez. ama bir arabaya bu kadar para vermeyi planlayan birisine soracak 2 tane sorum olur:

  1. kaç paran var da bir arabaya yarım milyona yakın para vereceksin? 10 milyonun varsa helal olsun al ama bütün paran buysa bunu yapmak istediğine emin misin? Hatta daha da kötü bir senaryo olarak belki de 50-60 bin TL'si olan birisi borç yiğidin kamçısıdır diyerek bu arabayı alıyor da olabilir, çok örneğini gördük. Ne diyeyim, Allah akıl fikir versin.

  2. bu arabayı neden alıyorsun? İşinle ilgili bir durumsa, örneğin müşterini alıp götüreceğin bir yerlerde kurumsal itibar kazanmak adına falan yapıyorsan yine bir derece mantıklı. Ama unutmamak gerekir ki arbaba demek düzenli gider demektir. Üstelik bu arabanın fiyatı artınca düzenli giderin boyutu da doğrusal orantılı olarak artar. Kasko, motorlu taşıtlar vergisi, trafik sigortası, araç muayenesi, yetkili serviste bakımı, las lastiği, kış lastiği, seramik kaplaması, saymakla bitmez.

  Peki tavsiyen nedir diye sorarsanız, yarım milyon parayı herhangi bir arabaya bağlayıp onu da sokakta bırakmaktansa yatırım yapın, ister iş kurun ister kötü günlere saklayın. Arabalardan az biraz anlayan birisi olarak premium D segmenti diye bahsettiğiniz bu arabaların en fazla 100-150 bin TL olması gerektiğini düşünüyorum. Ötesi bana inandırıcı gelmiyor.

 • 27 Ekim 2019 13:12
  23

  Tek tük de olsa sokakta görüyordum ama dün bir arkadaşım satın aldığı için hem yolcu olarak, hem de sürücü olarak binip test etme imkanım oldu bu arabayı.

  Tasarım olarak uzaktan bakınca F30 kasa 3 serisine göre ufak tefek değişiklikler yapmışlar diyordum ama fark meğerse o kadar da az değilmiş. Aracın dış tasarımında çok sayıda gölge oyunu var. Böbrekler (panjur), i8'de olduğu gibi biraz daha büyütülmüş, bana sorarsanız araç tasarımında en olmamış dediğim değişiklik de bu çünkü tasarımdaki sportiflik algısını önden bakınca şişman gösteriyor. F40 kasa BMW 1 serisinde de eleştirilen bu konu bence 3 kasa için de geçerli. Luxury donanım seviyesindeki araçlarda yine bu böbrek ızgarası krom ve nispeten şık duruyor ama sportline donanım seviyesindekiler siyah plastik gibi duruyor ve bana sorarsanız hiç olmamış. Bagaj kapağı elektrikli olarak açılıp kapanabiliyor, bagaj hacmi de F30 kasada olduğu kadar, ne büyük ne de yetersiz, tam kararında.

  Benim incelediğim araç benzinli 320i modeliydi. F30 kasayı da tecrübe etmiş birisi olarak motorun çok daha canlı bir hale geldiğini söyleyebilirim. 1600 motor olmasına rağmen 170 beygir olmasının da payı elbette vardır bunda. Zaten dizel motorlu olanları daha satışa çıkmamış bildiğim kadarıyla. 1600 motor seçeneğiyle fiyatları 340.000 TL seviyesinden başlarsa 2000 motor olsa fiyatı ne olurdu tahmin bile etmek istemiyorum zaten.

  Araçtaki en büyük fark zaten BMW'nin yeni platformunu kullanmasından geliyor. Tasarım dili de sürüş deneyimi de kendinden önce çıkmış olan G10 kasa 5 serisini andırıyor. Aracın iç alanı da artan dingil mesafesi ile birlikte artmış. Aracın uzunluğu da F30 kasaya göre biraz daha fazla. Aracın içerisinde en şaşırdığım konu ise arka koltuklara bakan havalandırma alanları yok. Bu da Borusan'ın araç fiyatını düşürmek için yaptığı güncellemelerden birisiymiş anlatıldığı kadarıyla ama bu fiyatlara araba alıp da arka koltuğunda oturduğumda farklı iklimlendirme opsiyonum olmaması bana premium bir araç için hiç tercih edilebilir bir opsiyon olarak gelmedi. İklimlendirme opsiyonu arkada olmadığı gibi ön tarafta da yok, F30'da sol ve sağ kısımlara farklı sıcaklık soğukluk ayarlamaları yapabiliyordunuz ama BMW G20'de böyle bir seçenek yok, tek bir iklimlendirme ayarına araçtaki herkes uyum sağlamak zorunda.

  Araca dair en güzel değişiklikler ise ön konsolda. Sürücüsü olarak kullanmak için G20 kasa BMW 3 serisi bir araç almaya ikna olabilirsiniz. Sürüş dinamikleri ve sürücü kısmındaki parça kalitesi üst seviyede, ama BMW'nin 3 serisindeki ön konsol dili bu araç ile birlikte artık değişmiş. Benim gözüm alışamadı bu değişikliğe mesela. Vitesin önündeki açılır kapaklı saklama alanı ve kapağın açılma animasyonu çok şık, bardaklıklar da yine burada konumlanmış. Kol dayama kapağının derisi yine daha yumuşak ve daha rahat. Altındaki saklama alanı da idare eder diyebilirim. Bu alanda telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebilmeniz için kablosuz şarj ünitesi de geliyor. Bu özellik telefonların batarya ömürleri için ne kadar sağlıklı henüz bilmiyorum ama şık bir özellik. Ek olarak USB type c girişi de mevcut. Dokunmatik ekran bana biraz uzak gibi geldi, bunun yerine yuvarlak kontrol mekanizmasını kullanmak bence daha sağlıklı bir seçim. Direksiyonu da daha yumuşak ama klasik BMW direksiyonları gibi hisli bir direksiyon yapmayı başarmışlar.

  BMW F30 kasanın en kronik problemlerinden ikisi trim sesi ve içeriye giren rüzgar sesiydi. Trim sesi G20 kasada ilerleyen kilometrelerde ortaya çıkar mı çıkmaz mı bunu zaman gösterecek ama ses yalıtımı konusunda BMW kesinlikle çağ atlamış, yüksek hızlarda dahi içerisi neredeyse kütüphane gibi. Şehir trafiğinde de korna ve yandaki araçların muhtelif gürültülerinden biraz daha izeole olabilmenizi sağlıyor. Bu da araç camlarının artık çift cam olmasından kaynaklanıyormuş, e madem bu kadar kolaydı neden F30 kasada yapamadılar diye de sormadan edemedim haliyle.

  Aracı kullanmak konusunda ise hiçbir eleştirim yok, hatta şimdiye kadar sürüş deneyimini en beğendiğim 3 serisi bu oldu diyebilirim. Hem lüks algısını, hem konfor algısını, hem de sportif sürüş deneyimini aynı anda hissettirmeyi başarmışlar. Hatta BMW mühendisleri bu kez hem Mercedes C'yi, hem de Audi A4'ü geride bırakmışlar diyebilirim. BMW bu sefer benzinli motoru kendisi üretmiş ve 5.20'deki B kasa motor kullanılıyor. 3 silindirli motor da nispeten yüksek tork değerleri ve beygir gücü veriyordu ama BMW artık 3 silindirli motoru bırakma kararı almış belli ki ve çok da iyi etmiş. Bu moyoru zaten vergi dilimlerimizden ötürü Türkiye için üretmişler, Avrupa'da ise BMW'ler minimum 2000 motor seçeneği ile geliyormuş.

  Şanzıman yine ZF şanzıman ama tasarımını değiştirmişler. F30 kasada joystick olarak isimlendirilen vites kolu artık biraz daha şık bir tasarıma geçmiş. Vites geçişleri her zaman olduğu gibi yine kusursuz ve çok hızlı. Süspansiyonlar da F30'a göre daha yumuşak gibi geldi bana, aracın yere yakınlığı sanki biraz daha artmış ama ufak çukurları absorbe edebilme özelliğini artırdıkları için bu olumlu bir etki yapmış.

  Yakıt tüketimi olarak ortalama 8 litre tüketim ile aracı tecrübe etmiş oldum, F30 kasa ile aşağı yukarı aynı değerlerde tüketim olacağını öngörmek hata olmaz.

  Fiyat seviyeleri konusunda bence bu aracı almayı düşünenlerin en çok yaşayacakları kararsızlık donanım seviyeleri değil, 3 kasa mı yoksa 5 kasa mı alacakları olacak çünkü araçların arasında 50.000 TL gibi bir fiyat farkı var, oysa 3 kasanın kendi içinde biraz aksesuar koymak isterseniz G10 kasa BMW 5 serisinin başlangıç fiyatlarını bir anda geçiveriyorsunuz. Az donanımlı 3 kasa mı yoksa donanımsız 5 kasa mı derseniz de cevabım 5 kasa olacaktır.

 • 14 Ağustos 2022 16:46
  0

  F30 benim gözümde halen son 3 serisi kasası çünkü G30 kasasını göremedik bile yakından. hatta bu kasanın bile yenisi çıkacak yakında ama haberimiz bile olmayacak

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
BMW 3 Serisi G20 Kasa

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.