5.00 / 1 oy

Tavan boyası nasıl yapılır?

Tavan boyası yapmak, daha önce hiç boya yapmamış bir birey için öğrenmesi ve uygulaması en pratik ev boyama işlemlerinden birisi. Ama öncesinde evi tavan boyası yapmaya hazır hale getirmek ve üzerimize damlayacak boya damlaları için de üzerimize gözden çıkardığımız kıyafetlerimizi giyerek başlamaşıyız.

Tavan boyası alırken, ortalama olarak her 10 metre kare tavan alanı için 2-3 kg arası boya gideceğini hesaba katarak boya alışverişi yapılmalıdır. Eğer tavanınız önceki rengi ile aynı renkte (örneğin beyaz) olacaksa ve sadece temizlik boyası yapılmak isteniyorsa tek kat boya da yeterli olacaktır. Ama eski boyanın artık yıpranmış olması ve farklı renkte olması gibi durumlarda iki kat tavan boyası yapmak gerekir. İnceltme oranları için de ortalama olarak %10 inceltme yapmanız yeterlidir. Eğer ilk kat duvar boyasını attıktan ve kuruduktan sonra tavanda izler var ise bu sefer tam aksi yönde (ilk boya yataysa dikey, dikeyse yatay olacak şekilde) ikinci kat boya vurulabilir.

Tavan boyası uygulaması yapmak için boyu uzatılabilen teleskobik rulo fırçalar kullanabilirsiniz. Köşe noktalarda ve kartonpiyer eşiklerinde ise fırça kullanabilirsiniz. Bu yüzden tavan boyası öncesi evinizde bir merdiven olduğundan da emin olmalısınız.

Tavan boyası yapılacak tavanda üst kattan ya da çatıdan akıtma gibi lekeler var ise bu lekeleri kapatmak ve izole etmek için astar boyası kullanılmalıdır. Küf oluşumu var ise bu küfler de boya öncesi çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Boya tabancası ile vernik yapılabilir mi?

bkz: Duvar boyası neden kusar?

bkz: Beton boyamak için hangi boya kullanılır?

bkz: Evi boyamak için boya tabancası tavsiyesi

bkz: Astar Boyasından Sonra Zımpara Yapılır mı?

bkz: Duvar boyası tavsiyesi lazım

arif

11.08.2021 21:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavan boyası nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.