5.00 / 1 oy

Bir Bitkinin Ölüp Ölmediği Nasıl Anlaşılabilir?

Çekirdekten yetiştirdiğim ceviz ağacımın tüm yaprakları Ceviz Ağacının İlginç Kök Yapısı yazımda anlattığım toprak değişimi işleminden sonra kuruyarak döküldü ve artık son olarak henüz düşmemiş olsa da üç adet kuru yaprak kaldı üzerinde. Neredeyse bir yaşında olan ve oldukça hızlı gelişim göstermiş bu ceviz ağacını kurtarabilmek için evin içinde güzelce güneş alabileceği bir yere aldım ve 3-4 günde bir toprağı nemlendirecek kadar abartmadan su verdim. Ama yeni yaprak vermiyor ve eski yapraklar da kuru olarak üzerinde duruyor.

Acaba bir bitkinin öldüğü ya da halen hayatatta olduğu nasıl kontrol edilebilir? Bitki artık hayatta değilse bile ben su vermeye devam ediyorum ve bir süredir bir gelişme de göremedim bitkide. Köklerini eşmekten korkuyorum ama bitkinin tam olarak ölüp ölmediğini köklerinin kuruluğundan anlayabilir miyim mesela? Ya da ufak dallarından birisini kırarak içinin kuru olup olmadığını kontrol ederek bitkinin hayatta olup olmadığını anlayabilir miyim?

Not: Büyür de seneye bahçeye ekerim diye heveslendiğim ceviz ağacını zamansız bir toprak değişimi ile kaybettiğim için dersimi aldım. Artık bitkilerin toprak değişim zamanlarına daha dikkat edeceğim. Belki de bitkinin kuruması toprak değişiminden de değildi bilemiyorum ama bu yıl yeniden çekirdekten birkaç ceviz ekip deneyeceğim.

symca99

17.10.2020 10:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bir Bitkinin Ölüp Ölmediği Nasıl Anlaşılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.