5.00 / 1 oy

Duvar boyası neden kusar?

Herkese merhabalar, sitede duvar boyama vb. konularında hobi amaçlı içerik üreten yazarlara bir sorum olacak. Bizim evimizin duvarlarında bir süredir çözemediğimiz bir boya kusma problemi var. 10 yıl kadar duvar kağıdı kullandığımız yerlerde duvar kağıdı söküldükten sonra yapılan boyalar bir yıl içinde komple kusma yaptı ve koronavirüs de devreye girince evin tüm koridorları da bu şekilde kaldı. Kendimiz boyayabilir miyiz diye düşündük ama elimiz de hiç yatkın olmadığı için vazgeçtik.

Muhtemelen bir boyacı ile anlaşacağız, ya da anlaşamazsak sitedeki faydalı yazılardan ve youtube'dan da bir şeyler öğrenerek kendimiz boyama yapacağız. Ama benim asıl merak ettiğim konu, duvarların üzerindeki boyaların neden tutunamadığı. Acaba biz bu kusulan boyaları sööktükten sonra tekrar boya yapsak da birkaç ay içinde başımıza aynı şey tekrar mı gelecek? Bunun için boyaların kusma yapması sebebini anlamak ve boya yapmadan önce alınması gereken önlemler ne ise onları uyguladıktan sonra boya yapmak istiyoruz.

Not: Bu arada evde nem ya da rutubet gibi bir problem yok, duvarların arkası da odalara bakıyor (dış cepheye bakan duvarlarda bu problem olmadığı için sızma gibi bir durum olmadığını biliyoruz).

Not 2: Sitede bulduğum yazılar:

bkz: Saten Alçı Ne Kadar Sürede Kurur?

bkz: Kabarmış Duvar Boyası Nasıl Kazınır?

bkz: Yerli ve İthal Duvar Kağıtları Arasındaki Fark Nedir?

bkz: Dönüşüm Astarı (Geçiş Astarı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Evi boyamak için boya tabancası tavsiyesi

hburkek

09.02.2021 13:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 9 Şubat 2021 14:40
    23

    Bildiğim kadarıyla önce tüm eski boyalar kazınarak temizlenmeli. Sonra saten alçı çekilip 1 gün kuruması beklenmeli. son olarak astar boyası çekildikten sonra istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz. Kusmaların da kurumayan alçının üzerine atılan boyadan olduğunu tahmin ediyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Duvar boyası neden kusar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.