5.00 / 1 oy

Perlit Nedir?

Artık saksı bitkileri için topraklarımızı bile internetten sipariş verir olduk. Satın aldığımız toprakların da içlerinde farklı malzemeler yer alıyor ve çoğu zaman bu malzemelerin (torf, perlit vb. gibi) ne olduklarını ve hangi bitki için hangi tür toprakların daha uygun oldukları bilgisini maalesef atlıyoruz. Eğer evde saksı bitkisi yetiştiriyor ve bitkilerinizi daha canlı ve mutlu olarak beslemek istiyorsanız, topraklarının yapısı ve mevcut durumları konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bunun için de hazır bahçe toprakları içinde yer alan bileşenleri tanımakla başlamak gerekiyor.

Farklı bitkiler farklı toprakları severler, bu sayede kimisi daha geçirgen tür toprakları daha çok sevdiği için yerini daha çok sever ve daha güzel gelişir. Kimi bitkiler ise daha su tutan toprakları sevdiği için bu tür toprak bileşenlerine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla toprağın yapısını her bit bitkiye göre düzenleyebilmek için saksı topraklarındaki bileşenleri tanımak ve gerektiğinde bitkinin toprağında gerekli değişiklikleri yaparak müdahale edebilmek gerekmektedir.

Perlit, hazır topraklarda sık sık gördüğümüz beyaz minik toplardır. Su ile ya da toprak ile herhangi bir tepkimeye girmediği ve erime gibi reaksiyonlar göstermediği için toprakta kullanımında bir zararı yoktur. Faydası ise, su drenajının artırılması gereken toprak türlerinde bu amaçla kullanılabilir. Aynı zamanda topraktaki perlit, toprağın havalanmasını da sağlar ve geçirgenliğin artmasını sağlar.

Perlit satın almak için en hesaplı ve pratik yok, internetten sipariş vermek şeklinde oluyor. İnternetten 10 litre perliti kargo bedava olarak yaklaşık 20-25 TL gibi hesaplı tutarlara satın alabilirsiniz. Bunun sebebi de hafif olması ve çok yer kaplamamasıdır.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kararır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kurur?

bkz: Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

bkz: Saksı bitkileri için bitki besini önerileri

bkz: Bakımsız balkon çiçekleri nasıl canlandırılır?

eliff

06.04.2021 09:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Perlit Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.