5.00 / 1 oy

Fayans çatlatmadan nasıl delinir?

Fayans delme işlemi, banyoda duvara sabitlenmesi gereken tuvalet kağıdı tutucusu, duş ahizesi, ayna vb. gibi bir çok gerekçe ile yapılabilen bir işlem ve evlerde matkap ya da vidalama cihazları içinden çıkan hazır matkap setlerinde sadece demir/ahşap/beton delme uçları yer alıyor. Peki fayansı çatlatmadan ve patlatmadan eldeki bu malzeme ile fayansı delmek mümkün müdür? Tecrübe ile sabit olacak şekilde mümkündür ve yapmanız gerekenleri de aşağıdaki gibi anlatmaya çalıştım.,

Öncelikle fayansta delmek istediğiniz yeri işaretleyin ve ister fayans olsun, isterse de derz boşluğu olsun istediğiniz yeri delmek için matkabınıza beton delme ucunu gerekli kalınlıkta takın. Ben 5'lik dübel atmak üzere deldiğim için kendi uygun beton delme ucunu takıyorum ve dübel uzunluğunu aşmayacak şekilde duvarı delmeye özen gösteriyorum.

Matkaplarda bildiğiniz gibi genellikle üç mod var: vidalama modu, delme modu ve darbeli delme modu. Biz, fayansı delme aşamasında delme modunu, ileride betonun başladığı yerde de darbeli delme modunu kullanmalıyız. Böylece çok kısa bir süre içinde ve fayansta herhangi bir çatlama olmadan ve arkasındaki betonu da zorlanmadan delebilmek mümkündür.

 

Editör editi: sitede yer alan benzer içerikli bazı diğer başlıklar için;

bkz: Matkap ile cam delmek için hangi ucu kullanmalıyım?

bkz: Matkap ile freze işlemi yapılabilir mi?

bkz: Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır?

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Bosch GO Akülü Vidalama incelemesi

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

zafer45

14.05.2021 19:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fayans çatlatmadan nasıl delinir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.