5.00 / 1 oy

Streisand Etkisi Nedir?

Streisand etkisi (streisand effect), insanların sınırlı erişime sahip olan bilgileri öğrenebilmek için daha fazla çaba gösterdiklerinin ispatı olan bir gözlemdir. Örneğin yasaklanmış kitaplar ya da çok az kişinin bildiği iddia edilen öğretiler insanlar için daha fazla merak uyandırmış ve bu bilgilere erişebilmek için daha fazla çaba gösterilmiş.

Streisand etkisini reklamcılar ve pazarlamacılar da zaman zaman kullanmaktadırlar, örneğin yasaklanan kitap ya da dağıtımı durdurulan film gibi ibareler ile ticari değeri olan şeyleri pazarlamak ve insanların merakını artırmak için streisand etkisi çok sık kullanılmaktadır. Bugün youtuber'lar tarafından bile streisand etkisi kısmen fark edilmiş olup büyük gazetelerin manşetlerinde kullandıkları başlıklar, o videoyu izletebilmek amacıyla kullanılabilmektedir.

Kendi görüşümü soracak olursanız, eğer çok kıymetli ve az kişi tarafından bilindiği iddia edilen bir bilgi sizin önünüze geliyorsa (youtube videosu ya da whatsapp mesajı ile), o bilginin herhangi bir niteliksel değeri yoktur. Herkesin o bilgiye zaten erişimi vardır ve streisand etkisi kullanılarak paylaşılmaktadır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Bystander Effect Nedir?

bkz: Islak şeylere dokunamama hastalığı nedir?

bkz: Bebek kıyması nedir ve normal kıymadan farkı nedir?

bkz: NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

bkz: Giffen paradoksu nedir?

bkz: Vegan ve Vejetaryen arasındaki fark nedir?

mehmet varol

04.05.2021 15:25

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 19 Kasım 2021 07:19
  2

  zor erişilebilen ve az kişi tarafından bilinen bilgilerin daha değerli ve faydalı olacağı düşünülerek bence haklı bir içgüdüsel yaklaşımdır. derin internete bu kadar fazla merak duyulması ve son yıllarda herkes tarafından erişilmeye çalışılması da benzer bir tezi doğrulamış oluyor zaten.

 • 19 Kasım 2021 15:36
  0

  bazı ülkelerde ya da belirli dönemlerde yasaklanmış kitaplara ya da filmlere erişmek de benzer bir istek, elbette bunun bir de ben eriştim siz erişemediniz mi diye hava atma kısmı da var ama yeterince akıllı olan kişinin her eriştiğini de ulu orta paylaşmaması beklenir. ama ortalık akıllı olmayan insandan geçilmediği için bu nasıl mümkün olabilir soruları sosyal medyada bitmek bilmiyor.

 • 20 Ekim 2021 09:14
 • 19 Kasım 2021 00:48

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Streisand Etkisi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.