5.00 / 1 oy

Bebek kıyması nedir ve normal kıymadan farkı nedir?

Artık kasaplardan et siparişleri bile internet üzerinden olunca görüp de adını bilmediğim ya da varlığından haberdar olmadığım birçok et ürününü de görüp öğreniyorum. Son günlerde de artık süpermarketlerin kasap reyonlarında bile görmeye başladığım bir bebek kıyması ürünü var ki ne olduğunu merak edip araştırma gereği duydum ve özet olarak da bebek kıymasının hangi etlerden e nasıl hazırlandığını paylaşmak istedim.

Bebek kıyması, adı üzerinde bebekler için hazırlanan bir kıyma şekliymiş. Peki bebekler için kıyma nasıl olmalı derseniz de bu kıymaların amacı yağsız, sinirsiz ve çok yumuşak olmalarıymış. Bunun için de kokmaması için kuzu etinin en yumuşak ve yağsız bölgelerinden alınan etlerin sinirleri iyice temizlenmekte ve sonra da yumuşak olabilmesi için de genelde kıyma makinesinin aynasından üç kere çekilerek hazırlanmaktaymış.

Bana sorarsanız kıyma konusu zaten bu ara çok sıkıntılı, ucuz yerlerden alınan kıymaların boyasının çıkıp da tavuk ciğeri olduğunun anlaşılması gibi haberleri hemen her gün okuyorum. Bunun yerine istediğiniz kuzu etini kendiniz alıp yağlarından ve sinirlerinden arındırdıktan sonra evinizde kendinizin kıyma olarak çekmesi daha sağlıklı olur. Eğer kıyma çekme makineniz yoksa da bir zırh yardımıyla biraz da spor yaparak kıymayı istediğiniz yumuşaklıkta hazırlayabilir ve zırhın sinir temizleme özelliğinden dolayı da çok sağlıklı ve lezzetli kıymalar hazırlayabilirsiniz. Üstüne de spor yapmış olursunuz :)

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Hamburger köftesi hangi etin kıymasından olmalıdır?

bkz: Kıyma dolapta kaç gün bozulmadan durabilir?

bkz: Adana kebap için zırh kıyması hangi etlerden yapılır?

bkz: internetten karkas et satın almak mantıklı mı?

bkz: Lezzetli ve sağlıklı brokoli tarifleri

bkz: Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?

lews

04.04.2021 19:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Mayıs 2022 21:58
    0

    bebeklere kıyma vermek ne derece mantıklı ve kaç aydan sonra verilebilir bu konuda mutlaka doktorunuza danışın. 6 aydan önce mama takviyesi zaten yok, sonrasında da kıyma ne zaman devreye girmeli ya da girmeli mi bilene sormak lazım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bebek kıyması nedir ve normal kıymadan farkı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.