5.00 / 1 oy

Mandela Etkisi Nedir?

Nelson Mandela, eski Güney Afrika devlet başkanıdır ve 2013 yılında ölmüştür. Ancak tüm dünyada ciddi bir kitle tarafından 1980'li yıllarda hapisteyken öldüğü sanılmaktadır. Böyle bir olay gerçekte olmamasına rağmen kalabalıklarca yaygın olarak gerçek olduğu düşünülen hatalı bir bilgi olması açısından Mandela etkisi duruma ismini de bu olay vermiştir.

Mandela etkisi terimi ilk kez 2009 yılında internette yazılar yazmakta olan bir blogger olan Fiona Broome tarafından kullanılmıştır. Yazar, bir bilginin ya da olayın tüm dünya tarafından yanlış hatırlanıyor olması durumuna mandela etkisi adını vermiştir. 2009 yılından önce de bir çok şehir efsanesinden kaynaklanan sebeplerle toplumlarca yanlış hatırlanan bir çok bilgi olmasına karşın ilk kez bu şekilde isimlendirilmiş olması ile de tarihe bu şekilde geçmiştir.

Örneğin Hügo programında küfür eden çocuğu da herkes duymuştur ama bu olaya ilişkin hiçbir kayıt olmaması da olası bir mandela etkisi olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Dolbear yasası nedir?

bkz: Munchausen by proxy sendromu nedir?

bkz: Godwin Kanunu Nedir?

bkz: Cunningham Kanunu Nedir?

bkz: Mitomani Nedir?

bkz: Gizli Müşteri Nedir?

vaveyla89

13.07.2021 23:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mandela Etkisi Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.