5.00 / 1 oy

Halo Effect (Hare Etkisi) Nedir?

Halo effect (hare etkisi), ilk izlenimden kaynaklı hatalı genellemeler olarak tanımlanabilir. Örneğin birisinin dış görünüşünü ilk izlenim olarak beğendiğimiz için onun çok iyi birisi olduğunu düşünmek ya da bir markanın bir ürününü beğenince o markanın tüm ürünleri için kalitelidir genellemesi yapmak Halo effect örnekleridir.

Hare etkisinde herhangi bir olumlu özellik, kişinin ya da markanın tüm diğer özellikleri için olumlu genellemelere yol açar. Hatta sadece ilk izlenimdeki olumlu deneyime istinaden kişiye ya da markaya karşı gelen eleştirileri savunma ve konduramama durumu bile gözlemlenebilir. Hare etkisi, aslen psikolojinin araştırma konusu olmakla birlikte kurumsal şirketlerin reklam ve pazarlama çalışmalarında da aktif olarak kullanılmaktadır. Bu pazarlama stratejileri genellikle firmaların hare etkisi itibarı oluşturmak için fuarlarda en iyi ürünlerini göstererek tüketicilerde bu duyguyu geliştirmek ve sonrasında daha düşük segmentli ürünleri için de benzer fikirlere sahip olmaları şeklinde uygulanmaktadır.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Decoy Effect Nedir?

bkz: Bystander Effect Nedir?

bkz: Veblen Etkisi Nedir?

bkz: Bandwagon Effect Nedir?

bkz: Snob Etkisi Nedir?

bkz: Streisand Etkisi Nedir?

mehmet varol

09.05.2021 08:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Halo Effect (Hare Etkisi) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.