5.00 / 1 oy

Bystander Effect Nedir?

Bystander effect, bireysel olarak insanların çok duyarlı oldukları konularda kalabalıklar halindeyken duyarsız kalmaları hadisesidir. Örneğin birisi sizden bir konuda yardım istediğinde ona muhtemelen hemen yardım edersiniz ama içinde sizin de olduğunuz bir kalabalık içinde ortaya bağırarak yardım isteyen bir kişiye kimse yardım etmeyebilir.

Bystander effect (bystander etkisi), insanların kalabalık haldeyken bu gibi durumlarda duyarsızlaşmalarını birkaç nedene bağlamaktadır.

- Nasıl olsa başkası yardım eder diye düşünmek

- Kimsenin yardım etmediği bir ortamda farklı görünmekten çekinmek

- Kendi yardımını kalabalıkların yardımı karşısında önemsiz görmek

Bystander effect konusunda yapılmış çok sayıda çalışma var, en popüler psikolojik çalışmalar ise 20-30 kişilik test ekibi içerisinde 1-2 kişinin gözlemlenmesi ve kimsenin yardım etmediği bir durumda bu kişilerin yardım edip etmediğini gözlemlemek şeklinde. Eğer kimse yardım etmiyor ise bu kişiler de ihtiyaç sahibi olabilecek kişilerin (yerde yatan bir yaralı gibi) yardım taleplerini görmezden gelerek devam etmişler. Bir diğer ilginç anektod ise, herkesin yardım etmek için koşması durumunda bu kişilerin de yardım edebilmek için sıraya girmeleri olmuş.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: IKEA Etkisi Nedir?

bkz: Üzerlik yakmak nazarın ve büyülerin etkisini geçirir mi?

bkz: Ayna nöron nedir ve alışveriş tercihlerimizdeki etkisi nedir?

bkz: Pembe Whatsapp Nedir ve Tehlikeli midir?

bkz: İskorbüt Hastalığı Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

bkz: Etajer Nedir?

mehmet varol

04.05.2021 12:18

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Ekim 2021 12:59
    3

    Squid Game dizisinde tam olarak anlatılmak istenen ama eleştirinin ne olduğunu izleyicilerin yakalayamadıkları konu da buydu bence.

    spoiler: son bölümde hacı amca yatakta yatarken sokakta ölmek üzere yatmakta olan adama kimsenin yardım etmemiş olmasından yakınıyordu, oyunlar esnasında da herkes her türlü çılgınlığa sürü psikolojisinden etkilenerek uyum sağlıyorlardı ve herkes sadece kendisini düşünüyordu.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bystander Effect Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.