5.00 / 1 oy

Salmastra Nedir ve Nasıl Değiştirilir?

Musluklarda ve pompalarda sıvıların sızmamalarını sağlayan aksama salmastra adı verilmektedir, ben de bunu yakın zamanda su kaçıran bir musluğun neden su kaçırdığını ve nasıl tamir edilebileceğini araştırırken öğrenmiş oldum. Çalışma mantığı olarak da musluk ve hortum gibi birisi hareketli, diğeri sabit olan iki parça arasında suyun ya da endüstriyel bir sistem ise sıvının sızmamasını sağlama prensibiyle çalışmaktadır.

Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir? sorusunu yazdıktan sonra biraz daha araştırma yapınca, aslında musluklardaki su kaçaklarının çoğunlukla sebebinin içlrindeki salmastra olduğunu öğrenmiş oldum. Ama her salmastra her musluğun içine uymuyor, örneğin su arıtma cihazları için salmastra almak için çok araştırma yapmak gerekiyor, sonuç olarak 50-60 TL verip yenisini alıp geçmek daha kolay geldi bana.

Eğer evinizde, aynısını bulmanız zor bir musluk var ise ve su sızdırması problemi yaşıyorsanız içini sökerek salmastrayı çıkartıp sadece bu salmastranın aynısını bularak ve değiştirerek su sızdırma problemlerinizi çözebilirsiniz. Ya da benim gibi örneğin su arıtma musluğundan su damlatma gibi bir problem yaşıyorsanız hiç uğraşmadan doğrudan yeni bir musluk siparişi verebilirsiniz, hepsinin ömrü üç aşağı beş yukarı garanti süreleri kadar zaten. Son bir senaryo da damlatmayı bir süre engellemek için salmastra etrafındaki kireçleri temizlemek, bunun için de tornavida ve alyan anahtarı ile musluğun 2-3 bağlantı elemanını sökmeniz yeterli.

esen42

29.12.2020 07:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Salmastra Nedir ve Nasıl Değiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.