5.00 / 1 oy

Siyah zeytin nasıl kurutulur?

Kendi zeytin ağacınızdan topladığınız siyah zeytinleri kurutmak ve tüketmek istiyorsanız bu kısa yazıda sizlere ne yapmanız gerektiğini kendi tecrübelerime dayanarak anlatmaya çalışacağım. Kendi bahçenizde zeytin ağacınız yoksa bile (korona günleri öncesinden ve sonrasından bahsediyorum) pazarlarda satılan ham zeytinlerden satın alarak yine kendi zeytinlerinizi kendiniz kurutabilirsiniz ve evinizde afiyetle yiyebilirsiniz.

Zeytin nasıl kurutulur?

1. Toplanan zeytinlerin üzerindeki bitkisel ilaçların temizlenmesi çok önemlidir. Bu sebeple zeytini kurutmaya başlamadan önce birkaç kez zeytinlerinizi titizce yıkayın ve sonrasında da iyice kuruduklarından emin olun. Zeytinleri yıkarken deforme olmuş ya da çürümüş ya da formu bozuk olan zeytinleri ayırarak atın.

2. Marketlerde satılan turşuluk bidonlardan elinizdeki zeytinlerin miktarına göre gerekli boyda ve adette satın alarak kuruttuğunuz zeytinlerinizi bu kaplara koyun.

3. Kabınıza, her 1 kg zeytin için 1 çay bardağı salamura tuzu ekleyin. Zeytin kuruturken yapılan en büyük hatalardan birisi tüm zeytinleri bir kaba koyduktan sonra tepeden tuz eklenmesidir ama büyük kaplarda tepeden eklenen tuz aşağılara ulaşmadığı için istenen sonuç da elde edilememiş olur. Bunun yerine katman katman tuz eklemek daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar.

4. Kabın ağzı hava almayacak şekilde kapatılır ve bidon iyice çalkalanarak tuzun tüm zeytinlere homojen olarak ulaşabilmesi sağlanır.

5. Kap 45-60 gün kadar ağzı kapalı şekilde saklanır ve her gün tuzun tüm zeytinlere temas edebilmesi için tekrar tekrar çalkalanır

6. Kurumakta olan zeytinler beklerken tuzun da etkisiyle acı sularını salarlar ve bu sular da kabın dibinde birikirler. Haftada bir kez bu dipte biriken sular kaptan süzülerek dökülmelidir.

7. Kurumakta olan zeytinlerin renkleri önce açılır, sonra da tekrar koyulaşarak siyah renge gelir. Bu normaldir ve zeytinlerin bozulması söz konusu bile değildir. Ancak su süzerken tuzların da boşalmamış olmasına dikkat etmek gerekir.

 

Kurutulan zeytinler nasıl kaptan çıkartılmalıdır ve tüketilmelidir?

Kuruttuğumuz zeytinleri 45-60 gün sonunda artık yiyebiliriz. Kilolarca zeytin kuruttuğumuzu ancak bu zeytinleri parça parça yiyeceğimizi düşünürsek bir anda hepsini içinden çıkartmamıza gerek yok. 1 haftada yiyeceğimiz kadar zeytini cam bir kaba alarak üzerine ağzını 1 parmak geçecek kadar ılık su eklenir. Zeytin bu halde tuzluluk durumuna göre 1-2 gün bekletilir ve 4-6 saat aralıklarla ara ara kontrol edilir. Eğer çok tuzlı gelmeye devam ederse su dökülerek yeniden su eklenmelidir.

Suyun tuzu gittikten sonra su süzülür ve zeytinler yeni bir kaba alınarak salamura edilirler. Zeytini salamura yapmak için de içerisine limon, ayçiçek yağı ve sirke karışımı ilave edilir kahvaltılık zeytin olarak masaya çıkartılabilir :) Herkese afiyet olsun.

afrasyab

21.04.2020 00:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Siyah zeytin nasıl kurutulur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.