5.00 / 1 oy

Efsane Patates Kızartması Yapmak İçin Tarifler ve İpuçları

Patates kızartması, inanılmaz bir lezzet potansiyeli taşımasına rağmen hesaplı bir doyurucu ara sıcak olmasından dolayı fast food restoranlarından neredeyse kebapçılara kadar her yerde yemeğin yanında ikram ediliyor ve o kadar kötü ve lezzetsiz bir şekilde sunuluyor ki evde patates kızartması yapmayanlar tarafından tatsız tuzsuz bir doyurucu olduğu düşünülüyor. Bütün gün, artık motor yağı kıvamına gelmiş aynı yağ içerisinde kızartılan, ucuz olsun diye en kötüsü seçilen patatesten ne hayır gelir?

Efsane bir patates kızartması hazırlamak için adım adım yapılması gerekenleri yazacağım, sonrasında da deneyenler bana teşekkür edecekler. Yazı içeriğinde altı üstü bir patates kızartması hazırlamak için bu kadar uğraşmaya değer mi diyenler de çıkacaktır ama sabrın sonu selamettir, en güzel yemekler de en çok uğraş ile hazırlanan yemeklerdir. Patates kızartması nasıl olmalı derseniz, dışı çıtır çıtır, içi de yumuşacık olmalıdır. Bunun için de patatesin sıvısını içeride hapsetmeli ve içinin kızarmasını engellemeliyiz. Et mühürler gibi patates mühürleyeceğiz yani, ama tekniğimiz farklı olacak. Yağlar patatesin içine sızmayacak, patatesin suları da aşırı kızartmanın etkisiyle oluşacak çatlaklardan dışarı kaçmayacak. Böylece lastik gibi ya da kupkuru patatesler yerine dışı çıtır çıtır, içi pamuk gibi patateslerimiz olacak.

patates kızartması

Efsane patates kızartması için birinci aşama, seçilen patateslerdir. Kahverengi patatesler göze daha güzel geliyor olsa da patates kızartması yapmak için altın sarısı renkteki patatesler kullanılmalıdır. Patatesteki nişasta oranı arttıkça patates kızartmasının da lezzeti artar. Dolayısıyla seçtiğiniz patates kızartmasının nişasta oranı açısından en yoğun olan türünü bulmanız önemli bir aşamadır.

Patatesleri soyduktan ve dilimledikten sonra patates mühürleme adını verdiğimiz işlemi yapacağız. Bunun için yağları tencereye alıp hafif kızdırdıktan sonra parça parça patateslerimizi (onar adet olabilir, daha fazla olursa yağı toplarlar) yağın içine atıyoruz ve beşer dakika kızarttıktan sonra bir tabağın üzerindeki havlu kağıda saracak şekilde dışarı çıkartıyoruz. Tüm patatesler için aynı işlemi uyguladıktan sonra tüm patatesleri buzdolabının deepfreeze gözüne atın ve bir saat kadar bekletin.

Patatesleri deepfreeze'den çıkarttıktan ve çözdürdükten sonra orta kızgın yağ içine yine onarlı gruplar halinde patatesleri atın ve beşer dakika kızarttıktan sonra çıkartın.

Farklı tatlar için sevdiğiniz baharatlarda patates kızartmanızı zenginleştirebilirsiniz, ya da çedar peyniri gibi minik ek lezzetler ekleyebilirsiniz. Ben sadece kaya tuzu ekleyerek yemeyi ve patates kızartmasının kendi tadını sevdiğim için bu modifikasyonları pek uygulamıyorum ama yine de herkes kendi damak tadına göre kendi güncellemelerini yapmakta serbest.

ozzzyyy

31.08.2020 23:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Efsane Patates Kızartması Yapmak İçin Tarifler ve İpuçları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.