5.00 / 1 oy

İdeal Tahin-Pekmez oranı nedir?

Kış aylarının vaz geçilmez tatlılarından ve sağlık deposu olan tahin ve pekmez ikilisini tüketmenin vakti çoktan geldi. Sadece kış aylarını beklemek gerekmiyor aslında tahin-pekmez ikilisini yapmak için. Tahin ve pekmez bir araya geldiğinde hem acıkma hissini bastırır hem de besleyicidir. Tatlı krizi geldiğinde diğer birçok atıştırmalığa göre daha masumdur tahin ve pekmez. Elbette yediğiniz miktarı abartmamak ve şeker hastası olmadığınız varsayımı altında bunları söylüyorum. 

Uzun zamandır tartışılan konuların başında gelir ideal tahin miktarı ve pekmez miktarı. Aslında kesin kurallar olarak bir oran da belirlemek yanlış olur çünkü bazıları daha tatlı sevdiği için pekmez miktarını daha fazla koyarken kimileri de tahinin tadını daha fazla alabilmek için pekmezi tahine oranla daha az koymaktadır. Dolayısıyla karışımın oranını kişinin tercihine bırakılmalıdır. 

Bununla birlikte genel olarak kabul edilen oranlar;

 * Tahin = %25

 * Pekmez= %75

Ya da 

 * Tahin= 3 yemek kaşığı

 * Pekmez= 2 yemek kaşığı

Koska’nın hazır tahin pekmez karışımındaki oran ise; 

 * Tahin= %60

 * Pekmez= %40

Fakat siz yine de ideal tahin pekmez oranını deneye deneye damak tadınıza en çok hitap eden tadı bularak elde edebilirsiniz. Bir müddet sonra eliniz alışınca karışımın kıvamından ve renginden mükemmel oranı hesaplamadan bulabileceksiniz. 

felimix

04.01.2021 22:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İdeal Tahin-Pekmez oranı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.