5.00 / 1 oy

Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

Dana nuar, dananın but kısmından çıkan et türlerinden birisidir ve hemen devamında da kontrnuar vardır. Bir süredir yazılar hazırladığım sırt bölgesi etlerine (T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?, Dallas Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?, Rib Eye Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır? gibi) kıyasla çok daha yağsızdır. Sırt etleri gibi yumuşak da değildir ve oldukça sert bir et türüdür. Bu sebeple steak tarzı biftekler yerine yağsız et kullanmak istediğiniz kıyma, haşlama ve rosto türü yemeklerde kullanabilirsiniz.

Nuar etinin en sık kullanıldığı yerlerden birisi etli çiğ köftedir, çünkü çiğ köfte hazırlamak için de yağsız türden bir et tercih edilmelidir. Aynı zamanda yağsız protein diyeti yapan kişiler ve protein yüklemesi yaparken yağ yemek istemeyen sporcular için de en uygun etlerden biridir. Lezzet olarak daha yavandır ve iyi pişirişmediği sürece sert bir ettir ancak uzun pişirmelerde bu yavanlık giderilebilir. 

Nuar için fırında ya da mangalda ters mühürleme (bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?) ile güzel bir yemek hazırlayabilirsiniz. Mangal tariflerini çok verdiğim için bugün de fırın tarifi vereyim.

- Eğer kalın bir et pişirecekseniz zaten çok sert bir et pişireceğiniz için içindeki sular da kaçarsa iyice yavanlaşır. Bu yüzden önden döküm tavada mühürleme yapmanızı tavsiye ederim.

- Mühürleme yaptıktan sonra etinizi sevdiğiniz baharatlarla süsleyerek fırına atabilirsiniz. Benim tercihim yine düşük sıcaklıklarda uzun süreli pişirmekten yana olur. Fırınınızı 150 dereceye ısıtarak etinizi, içi 55-10 derece arasına gelecek kadar pişirebilirsiniz. Yanına sebze garnitürü de eklerseniz daha da keyifle yiyebilirsiniz.

bostonlu

23.10.2020 20:18

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 7 Aralık 2020 14:29
  3

  Benim gibi yağlı et yiyemeyenler için ilaç gibidir nuar. Bir gece önceden zeytinyağı, sevdiğim baharatlar ve birkaç diş de sarmısak ile marine ettiğim nuar yumuşacık çok güzel oldu. Fırında pişirmeden önce nuarın her iki tarafını da 2şer dakika mühürledim. Sonrasında fırın poşetinin içine 4'e böldüğüm patates ve birkaç arpacık soğan ile fırında kendi suyunda bir - bir buçuk saat pişirdim. Sonuç benim için mükemmeldi umarım siz de beğenirsiniz. 

   

 • 24 Eylül 2021 06:48
  3

  kilosunu 90 TL'ye alabileceğiniz ve özellikle rosto tarzı et yemeklerinde kullanabileceğiniz yağsız bir et. uzun pişirmelerde yavanlığı gider ve lime lime olduğunda özellikle patates püresi ile birlikte çok güzel yemek olur. fırında da uzun pişirmeler yapabilirsiniz, düdüklü tencerede salçalı olarak da pişirildiğinde yine güzel rosto olur.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.