5.00 / 1 oy

Rattan mobilya alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Balkona çok yağmur aldığı için yemek masası ve sandalye takımı olarak rattan bir yemek mobilyası almayı düşünüyorum, ahşap mobilyaları daha çok sevsem de hem bakımı (çürüme, böcek, vernik ihtiyacı vb.) daha zor, hem de maliyet olarak daha pahalılar. Rattan mobilyalarda ise fiyatlandırmayı etkileyen temel parametreleri anlayamadığım için ucuz rattan mobilya ile pahalı rattan mobilya arasında ne fark var anlayamıyorum.

Ahşap mobilyalarda biraz bu konuda fikir yürütebiliyorum, mesela sunta kaplama mobilyalar haliyle hesaplı oluyorlar ama açık hava ve yağmur için hiç uygun mobilyalar değiller. Gerçek ahşap olanlar da ağacın türüne (çam, ceviz, maun, tik, masif olması vb.) ve işçiliğe göre farklı fiyatlandırılıyorlar. Peki aynı boyda ve dışarıdan aynı görünen iki farklı rattan mobilya takımı için aradaki farkı oluşturan etmenler nelerdir? Örneğin 1500 TL'ye de 6 kişilik rattan masa ve sandalye takımı var ama 10.000 TL'ye de var. Aradaki fark neden olur?

Bir de açık hava için bu aradaki farkı ödemeye gerek var mı yoksa dayanıklılık anlamında iki ürün arasında herhangi bir fark yok mudur? Ucuzunu da pahalısını da sorunsuz olarak 5 yıl kullanacaksam açıkçası ucuzunu almayı tercih ederim. Ama ucuzu seneye deforme olmaya ve batmaya başlayacaksa ve pahalı olan gerçekten evladiyelikse o zaman uzun vadede pahalı takımı seçmek zaten daha tasarruflu bir seçenek oluyor.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Evdeki mobilyaları nasıl yerden yükseltebilirim? (Robot süpürge için)

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

bkz: Banyo mobilyası yapmak için ahşap önerisi

bkz: Çam ağacından bahçe mobilyasını yağmurdan nasıl koruyabilirim?

bkz: MDF Mobilya Nasıl Tamir Edilir?

bkz: Bahçe Mobilyası İçin Ayarlanabilir Paslanmaz Ayak Tavsiyesi

sevtap79

10.05.2021 12:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rattan mobilya alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.