5.00 / 1 oy

Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

Yazlıktaki ahşap mobilyaları geçen yıl yerel bir ustaya yaptırmıştık ve evi kapatırken de tümünü böceklere ve neme karşı hava almayacak şekilde iyice kapatmıştık. Bu yıl yazlığa gidip mobilyaları açınca özellikle budak olan yerlerden reçine akmış olduğunu fark ettim.

Mobilyalar vernikli ve şimdiye kadar herhangi bir kusur da fark etmedik. Ahşapları çam ağacından olduğu için reçinesi daha yoğun olabilir ama ben artık mobilyaya dönüşmüş ve üstünde kat kat vernik olan bir ahşabın içinden halen reçine çıkabileceğini hiç beklemiyordum. Şimdilik ıslak bir bezle tüm reçineleri sildik, çok hafif bir yapış yapış olma hissi var hala ama birkaç kere daha silince o da geçer muhtemelen.

Sormak istediğim soru içinden reçine çıkabildiğine göre ağacın üzerindeki vernik kaplaması yeterince kalın değil ya da boşluklar olması gerekmez mi? Sizce bu mobilyaları tekrar verniklemeye gerek var mıdır? İkinci sorum ise reçineleri temizlemek için farklı bir ürün ya da karışım tavsiye eder misiniz yoksa ıslak bez ile zaten çoğu çıktı gibi. Eğer bir kat daha vernik atacak olursam belki ince bir zımpara yaparım ama ne kadar gerek var ona da emin olamadım?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Epoksi Reçine ile Takı Yapmak

bkz: Banyo mobilyası yapmak için ahşap önerisi

bkz: Ahşap boyama nasıl yapılır?

bkz: Köşeli Tahta Ahşap Nasıl Yuvarlanır?

bkz: Ahşap İçin Su Yalıtım Testi Nasıl Yapılır?

bkz: Tung Yağı Nedir ve Ahşap İçin Nasıl Uygulanır?

elgin.akpinar

03.05.2021 08:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.