5.00 / 1 oy

Paslı yemek bıçağı çatal kaşık nasıl temizlenir?

Bu yıl yazlığa gelince çekmecedeki yemek bıçaklarının, çatalların ve kaşıkların (özellikle bıçakların) neredeyse tamamının karardığını ve paslandığını fark ettim. Tümünü atıp yenilemek yerine acaba pas çözücü kullansam sağlıklı olur mu diye düşünürken internetten daha güzel bir çözüm buldum ve gerçekten de işe yaradı. Ben de evinizdeki paslanmış ve kararmış yemek bıçaklarınızı nasıl hijyenik olarak temizleyebilceğinizi bu başlık altında anlatmak istedim.

Çukur bir kaba (içine bıçakların sığabileceği büyüklükte leğen ya da kap gibi) kettle'da ısıttığınız sıcak suyu koyun. İçerisine paslanmış ya da kararmış çatal, bıçak ve kaşıkları atın. Üzerine bir kaşık karbonat, bir kaşık limon tuzu ve bir kaşık da sirke (beyaz sirke, yoksa diğerleri de olur) atın ve 1-2 saat kadar içerisinde bekletin. İşlem tamamlandığında çatallarınızdan, kaşıklarınızdan ve bıçaklarınızdan tüm pas ve karartıların çıktığını ve tümünün yeni gibi parladığını göreceksiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

bkz: Gözlük temizlemek için kaliteli gözlük bezi tavsiyesi

bkz: Kalorifer peteklerinin arası nasıl temizlenir?

bkz: Xiaomi Mi Air Purifier 3H akıllı hava temizleyici incelemesi ve yorumları

bkz: Halı temizliği nasıl yapılır?

bkz: Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

patiayak

07.07.2021 13:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Paslı yemek bıçağı çatal kaşık nasıl temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.