5.00 / 1 oy

Xiaomi Mi Air Purifier 3H akıllı hava temizleyici incelemesi ve yorumları

Xiaomi firmasının son 2 yılda teknoloji üretmediği bir alan sanırım kalmadı. Akıllı telefonlar, TV Box'lar (bkz: ), akıllı ampuller, robot süpürgeler (bkz: Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro Robot Süpürge İncelemesi),  ve hatta şarap şişesi açacağına kadar her türlü Xiaomi ürününü internetten incelemek ve satın almak mümkün. İşin başka boyutları da var aslında, örneğin ilk kez Çin'den çıkan bir firma bu kadar globale gitap edebilmeyi başardı ve fiyat/performans ürünü olarak tanınmasına rağmen Apple ve Dyson gibi büyük markalara kafa tutabilir konuma geldi. İşin bir diğer ilginç bulduğum konu ise bu tür teknolojilerin insanlara normalde nefret ettikleri gündelik işleri sevdiymeye başlaması. Erkeklerin süpürge incelemeleri incelemesi ve en kaliteli süpürgeyi almak için kampanya bekler olması son 1-2 yılda gözlemlemeye başladığım enteresan konular. Neyse, biz hava temizleyicimizi inceleyelim.

Ürünü geçtiğimiz hafta internetten 1.350 TL'ye satın aldım ve yaklaşık bir haftadır da kullanıyorum. Bu yazıda da hem bu bir haftalık kullanım deneyimimi paylaşmaki hem de başka Xiaomi Mi Air Purifier 3H kullanıcıları yazarlar var ise yorumlarını, şikayetlerini ve görüşlerini yazıp bilgi paylaşımı yapılabilecek bir sayfa oluşturmuş olmak istedim. Sitede gördüğüm bazı diğer Xiaomi ürün incelemeleri de;

bkz: Xiaomi Aqara Kaçak Su Sensörü İncelemesi

bkz: Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Ev Güvenlik Sistemi Detaylı İncelemesi

bkz: Xiaomi DDC55 Hutt Akıllı Cam Temizleme Robotu İncelemesi

bkz: Xiaomi VH 328 Sivrisinek Kovucu Lamba İncelemesi

Cihazı ilk satın aldığınızda ve kutusundan çıkarttığınızda ilk kurulumunu yapmak çok kolay, içinden çıkan kabloları takıp filtresini yerine taktıktan sonra elektriğe bağlamanız ve sonrasında da Xiaomi'nin tüm ürünlerini yönetmek için kullandığımız Xiaomi Mi Home uygulamasını kurmamız gerekiyor. Cihazı internete bağlamak için önündeki ve arkasındaki düğmelere bir süre basılı tutarak beklememiz ve sonrasında da uygulama üzerinden Xiaomi Mi Air Purifier'ı Mi Home uygulaması üzerinden ekosisteme eklememiz yeterli.

Cihazı üzerindeki ekran aracılığıyla yönetmek de mümkün ama akıllı telefon ile uygulama üzerinden yönetmek elbette çok daha pratik. iOT (internet of things - nesnelerin interneti) teknolojisi sayesinde artık zamana ya da olaylara bağlı ev otomasyon sistemleri yapabiliyor olmamız da cihazın verimliliğini ve uygulama çeşitliliğini artırıyor. Örneğin cihazın her gün belirli saatlerde çalışmasını sağlamak mümkün.

Akıllı hava temizleyici ürünler konusunda en büyük soru işareti, uzun süre benim de merak ettiğim gibi bu ürünlere gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı konusu. Yani bugüne kadar hava temizleyiciler mi vardı da bugünden sonra ihtiyacımız olacak şeklinde bir bakış açısı bu ve ben de ürünü satın alıncaya kadar benzer bir kararsızlık içerisindeydim. Ama ürünün bulunduğu odadaki hava bilgilerini size akıllı telefon üzerinden ölçerek veriyor olması bu konudaki tüm merakınızı gidermeye yetiyor. Mi Home uygulamasında birden çok Xiaomi Mi Ait Purifier eklemek de mümkün (oda seçimi yapabiliyorsunuz), ama ben bir tane satın aldığım için değerleri tek bir oda için ölçebiliyorum. Elbette cihazı alıp başka bir odanın fişine takarak farklı bir odada kullanmanız da mümkün ama benim tercihim akşamları en çok zaman geçirdiğim salonda kullanmaktan yana oldu, yatak odası için de ölçüm değerlerine bağlı olarak ileride bir tane daha satın almayı düşünebilirim.

Cihaz ana ekranda odanın hava sıcaklığını ve nemini de ölçüyor. Bende yok ama eğer olsaydı muhtemelen hava sıcaklığına bağlı olarak o odadaki klimayı çalıştır ve odayı şu sıcaklık aralığında tut gibi bir senaryo yapabilmek d Mi Home uygulaması üzerinden mümkün olabilirdi. Farklı markaların akıllı ev ürünleri için de IFTT (If This Than That) tarzı senaryo geliştirme uygulamaları kullanmak muhtemelen mümkündür. Kendi evimdeki salon için hava değerlerinden bahsedecek olursam ben yaz kış demeden sürekli olarak ev zaten sıcak olduğu için ve temiz havayı da sevdiğim için camı açık tutan birisiyim ve muhtemelen bundan da kaynaklı olarak odanın hava değerleri oldukça iyi çıktı. Cihazın da üzerindeki butondan ya da telefon uygulamasından ayarlayabildiğiniz modları var ve auto, gece modu, az-orta-yüksek güçte havalandırma modlarından istediğiniz modu gerekli durumlarda seçebiliyorsunuz. Örneğin evde misafirler varsa ve havasız gelmeye başladıysa hemen odanın hava değerlerine bakarak müdahale edebilirsiniz.

Cihaz 360 derecelik bir hava temizleme işlemi yaptığını iddia ediyor, cihazın etrafındaki delikler de (filtre kapağı hariç) bu şekilde bir tasarıma sahip. Çalışma mantığı olarak da filtrenin etrafındaki hava kanallarından ortamdaki havayı içine çekiyor ve filtreden geçirdikten sonra üst tarafından da temizleyerek geri veriyor.

Akıllı ya da akılsız hava temizleyici ürünlerde içlerindeki filtreyi belirli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. RFID teknolojisine sahip bu filtrelerin muadillerini kullanmak muhtemelen mümkün olmadığı için 6-12 kadar bir süre sonunda yine Xiaomi Mi Ait Purifier filtrelerinden birisini satın almanız ve kolayca içindeki eski filtreyi çıkartarak yeni alacağınız filtreyi takmanız gerekiyor. Bu arada ürün için üretilen farklı özelliklerde farklı filtre seçenekleri de var (yeşil ve mor filtreler). Örneğin sigara içilen evlerde ve ofislerde mor renkli filtreyi öneriyorlar. Filtrenin kullanım süresini de ekranın ön kısmında yüzde olarak görebiliyorsunuz ve muhtemelen filtre ömrü sona erdiğinde de cihaz çalışmaya devam edecek ama sürekli olarak da uyarı verecek diye tahmin ediyorum. Özellikle alerjik durumlardan dolayı evine akıllı hava temizleyici alan kişilerin filtre kalan ömür süresini takip etmelerini öneririm. Filtre fiyatları da ben bu yazıyı yazdığım tarihte 200-300 TL aralığında.

Evinizde çocuk varsa da üründe çocuk kilidi özelliği var ve çocukların erişebilecekleri bir yerde bir pervane vb. de yok. Ama üzerindeki deliklerden su da dökerlerse o zaman muhtemelen problem olur.

Not: Ürünü satın aldığım yerde de çok ilginç yorumlar gördüğü için cihazın ne yapıp ne yapamadığını da yazayım. Bu ürün bir hava temizleme cihazı ve odayı ısıtma ya da soğutmak gibi bir özelliği yok. Soba niyetine almayı düşünüyorsanız çok yanlış yere gelmişsiniz :)

erdens

16.12.2020 10:08

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 13 Eylül 2021 12:18
  5

  yıllarca hiç var olmamış ürünlerin bir anda yeni ihtiyaçlar haline gelmesi bana çok anlamlı gelmiyor, en azından ilk kullanıcılarından birisi olmayı tercih etmiyorum. Robot süpürge zamandan kazandırmak gibi bir faydaya sahip ama camı açınca hissettiğim feraghlığı vermeyecek hava temizleyiciler için en azından bana çok erken

 • 13 Eylül 2021 17:29
  4

  sensörlere sahip olması ve oda içerisindeki hava kalitesini somut bir şekilde göstermesi bana göre artı ama düzenli filtre değiştirme masrafı benim de hoşuma gitmiyor. çok kişinin aynı odada olması durumunda faydalı ama evde tek başına yaşayan birisi için bence de gerek yok. bir de gürültü konusunda teknolojilerinin biraz daha gelişmesi lazım, yüksek devirde çalıştıklarında rahatsız eden bir ses yayıyorlar ki gece yatarken açar kullanırım diyenlerin de bu durumun bilincinde olması gerek

 • 30 Ocak 2022 06:07
  0

  camı açıp temiz hava bile alamaz noktaya geldiysek artık gidelim bir köye yerleşip rahatlayalım bu nedir ya

 • 4 Ağustos 2022 20:24
  0

  sürekli olarak bir yerden ses gelmesi ve filtrelerin periyodik olarak değiştirilmesi ve dolaylı olarak düzenli masraf sahibi olma fikirleri hiç hoşuma gitmedi, camı açıp temiz havanın kötü kokuları gidermesini beklemek bence halen daha makul

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Xiaomi Mi Air Purifier 3H akıllı hava temizleyici incelemesi ve yorumları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.