5.00 / 1 oy

Parmigiano Reggiano Nedir ve Parasına Değer mi?

Peynir konusunda et türleri konusunda olduğum kadar bilgili olmasam da son zamanlarda peynir türlerine karlı özel bir ilgi beslemeye başladım ve daha önce yemediğim peynir türlerini satın alarak mümkün olduğunca denemeye çalışıyorum. Parmesan peyniri zaten seven birisi olarak Parmigiano Reggiano konusunda çok kişi güzel yorumlar yazınca ben de alıp denemek istedim.

Parmigiano Reggiano, İtalya'nın sayılı bölgesinde özel tekniklerle üretilen bir tür parmesan peyniri türü. Ama parmesan peyniri sınıfına girse de tat ve lezzet olarak kesinlikle parmesan peynirin çok ötesinde bir lezzet.

Ben 150 gram Ambrosi Parmigiano Reggiano peyniri macrocenter'dan 80 TL'ye satın aldım. Peynir kesinlikle çok pahalı ve insan gerçekten yemeye kıyamıyor. Ama aksi gibi bir o kadar da lezzetli ve aç olduğunu iştahlı bir anınızda tüm peyniri bir seferde yemeniz işten bile değil. Ben denemek için az miktarda aldığım için büyük bir kısmını sade olarak yedim, kalan kısmını da birlikte güzel gideceğini düşündüğüm taze bir simit ile yedim. Ama bir daha alırsam lazanya ya da güzel bir makarna üzerinde de denemek istiyorum.

Özetle Parmigiano Reggiano, yeni peynir lezzetleri denemekten hoşlananlar için mutlaka denenmesi gereken bir lezzet, ama pahalı da bir peynir türü olduğu için çok sevilmesi durumunda aylık bütçenizde büyük delikler açabilme potansiyeline de sahip olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor..

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?

bkz: Sucuk hangi etten yapılır?

bkz: Et pişirmeden önce tuzlanırsa su kaybeder mi?

bkz: Kuzu Kol Fırında Nasıl Pişirilir?

bkz: Kuyruk Yağından Kakırdak (Kıkırdak) Nasıl Yapılır?

bkz: Çöz Yağı Nedir?

volkanoxfb

05.04.2021 23:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Parmigiano Reggiano Nedir ve Parasına Değer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.