5.00 / 1 oy

Kontrfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

T-Bone'un bir kısmının kontrfile olduğundan T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar? yazımda bahsetmiştim, peki nedir bu kontrfile ve kontrfile nasıl pişirilmelidir?

Kontrfile de dananın sırt kısmından çıkan bir ettir ve t-bone kemiği ile ayrılmış olan yanındaki antrikot etine ve altındaki bonfile etine göre daha az yağlıdır ve biraz daha serttir. Ancak danaların sırt kısmında çalışan bir kas grubu olmadığı için bu bölgeler yağlanmaya daha yumuşaktır ve kas da olmadığı için yine dananın çoğu bölgesine göre daha yumuşaktır.

Döküm tavada mühürleyerek yemelik kalın bir et alacaksam ben şahsen antrikot almayı tercih ediyorum ama tantuni gibi yumuşak ve daha az yağlı bir et gerektiren yemekler için kontrfile kullanmayı tercih ediyorum. İnce kuşbaşı şeklinde dilimlemek yağlı etlere göre daha az zahmetli oluyor ve lezzet olarak da güzel pişirildiğinde oldukça lezzetli bir et.

Kontrfile, antrikot ve bonfile etlere göre biraz daha hesaplı bir et türüdür. Ancak marketlerde sıklıkla antrikot ve bonfile reyonlarında kontrfile görmeye alışkın olduğum birisi için insanların hesaplı alışveriş yapayım derken kazıklandıklarına maalesef çok sık şahit oluyorum. Bu tür etleri kasabınızdan almayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Kasabınızdan alacağınız sığırın ırkı ve soğuk zincir bozulmadan size ulaşması, etin yapısı açısından çok önemli.

Kontrfile türü etlerle yemek tarifleri yazacak olursam bağlantılarını da buraya eklerim.

Edit: Bu tarifteki arkadaş da kısmen kontrfile kullanmış ve tarifi de oldukça güzel görünüyor. Harfiyen uygulayabilirsiniz.

bostonlu

20.10.2020 20:04

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kontrfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.