5.00 / 1 oy

Kuzu Kol Fırında Nasıl Pişirilir?

Kuzu kol, tandır olarak pişirmeye en müsait et türlerinden birisi. Bunun nedeni, devamında kolun incik kısmını da bulundurması ve bu etlerin de hayvanın yükünü taşıyan sert ve kaslı bölgeleri olması. Bu tür etleri sırt eti gibi az pişirip yemeye kalktığınızda sert bir et yemiş olursunuz, ama 100 derecenin üzerine çıkacak uzunlukta pişirdiğinizde lime lime ve çok lezzetli bir tandır hazırlamış olursunuz.

Kuzu kolu tüm olarak fırında pişirecekseniz işlemlere yemekten en az 4 saat önceden başlamalısınız. Eti önceden ufak ufak çizdikten sonra üzerine hardal ya da zeytinyağı ile tutucu görevi görecek bir nemlendirme katmanı yaparsanız baharatları da daha güzel tutmuş olur. Baharat olarak da kaya tuzu, öğütülmüş karabiber, sarımsak tozu kullanmanız yeterlidir. Etin üzerine taze biberiye ve taze kekik de koyarsanız hem ete kokusunu ve aromasını vermiş olur; hem de kuzu yerine koyun eti ile kuzu kol tandır hazırlıyorsanız koyun etinin kokusunu almış olur.

Hazırlamış olduğunuz kuzu kolu tandır olarak pişirecekseniz, önce alüminyum folyoya temas etmemesi için bir kat fırın kağıdına, sonra da en az iki kat alüminyum folyoya sarın ve hava kaçağı olmadığına emin olun.

Fırınınızı 200 dereceye ayarladıktan ve önden ısıttıktan sonra etli kısmı yukarıda kalacak şekilde kuzu kolunuzu orta rafa yerleştirin ve etinizi en az 3 saat süreyle unutun. Eğer fırınınızın simetrik pişirdiğinden emin değilseniz 2 saat sonunda ön arka taraflarını ters çevirebilirsiniz.

3 saatin sonunda varsa bir et termometresi batırarak, yoksa da elinizle yoklayarak etinizin kıvamını kontrol edin. Benim denemelerimde etin kemikten dökülecek kıvama gelmesi yaklaşık 4-5 saat arası sürüyor.

Son aşamada üzerini kızartmak için isterseniz folyodan çıkartabilirsiniz ama tek parça olarak çıkartmanız zor olduğu için bu işlemi atlayabilirsiniz de. Şimdiden afiyet olsun.

Benzer bazı konular için aşağıdaki yazılara bakabilirsiniz:

bkz: Tüm kokoreç evde nasıl yapılır? Fırın ve mangal için tarif

bkz: Kuyruk Yağından Kakırdak (Kıkırdak) Nasıl Yapılır?

bkz: Mangalda pamuk gibi kuzu şiş yapmanın sırları

bkz: Kuzu etinde yağ bezeleri (lenf yumruları) ve zararları

bkz: Kuzu Külbastı Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Küşleme Nedir ve Kuzunun Neresinden Çıkar?

volkanoxfb

25.02.2021 16:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 20 Temmuz 2022 23:39
    0

    et termometresi kullanmak alüminyum folyoyu delmeniz ve içinden buhar kaçağı olması anlamına geliyor. en az iki saati gözden çıkartın ve ölçüm işlemine sonrasında başlayın (eğer lime lime et istiyorsanız)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu Kol Fırında Nasıl Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.