5.00 / 1 oy

Pirinç pilavı için ideal su ölçeği nedir?

Pirinç pilavı yaparken ideal su ölçeği konusu aslında bulunduğunuz yöreye ya da ailenizin beslenme alışkanlıklarına göre değişebilen bir ölçektir. Ama bilmeyen birisi için en doğru pirinç pilavı su ölçeği için bilgi vermek istedim. Öncelikle pirinç pilavı yapma konusunda faydalu bir tarif okumak isterseniz şu yazıma bakabilirsiniz: Pirinç pilavı tane tane nasıl yapılır? 

Pirinç pilavı hazırlarken sadece pirinç ile su kullanılacaksa ideal oran 1 bardak pirinç için 3 bardak sudur. Koyduğunuz suyun içme suyu olması, pilavınızın daha lezzetli olmasına da katkı sağlar. Ama eğer pirinç ile birlikte şehriye de kullanıyorsanız şehriyeli pirinç pilavı için ben yarım bardak daha su eklenmesini tavsiye ediyorum.

Pirinç pilavı konusunda bir iki ufak faydalı bilgiyi de bu yazıya eklemek istiyorum. Bunlardan birincisi, pirinç pilavı yaparken daha lezzetli bir yemek hazırlamak istiyorsanız su yerine et suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer evde et suyu yerine tavuk suyu varsa o da kullanılabilir.

Pirinç pilavı konusunda bir diğer bence önemli konu ise pirinçlerin ne kadar şiştiğidir. Çok şişmiş pirinçler daha çok az pirinçle çok karın doyurmaya çalışan işletmelerin yaptığı bir uygulama olduğu için evde tuzlu suda pirinçleri bekletme işlemini çok uzun tutmamanızı öneriyorum.Tuzlu suda bekleyen pirinçler şişerken içlerindeki nişastaları kaybediyorlar ve hem şeklen göze hitap etmiyorlar, hem de tatolarak lezzetlerin kaybetmiş oluyorlar.

Pirinç pilavı, hazurlaması çok kolay ve kendi damak tadınıza uygun ayarlamaları yapabildiğinizde çok güzel bir yemektir, bu yüzden kullandığınız tereyağından pirincinizin türüne kadar tüm bileşenler aslınd aoldukça önemlidir. Tosya pirinci ile pirinç pilavı hazırlandığında çok daha besleyici ve sağlıklı olur ama artık maalesef marketlerde hakiki olmayan osmancık ve baldo pirinçleri satılıyor. Bulabilirseniz benim tavsiyem her zaman tosya pirinci kullanmanız yönünde olur.

zemo

15.11.2020 12:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pirinç pilavı için ideal su ölçeği nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.