5.00 / 1 oy

Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?

Kuzu eti denince zaten kolayca pişen, yumuşacık ve lezzetli bir et akla gelir. Ama kuzu etinin içinde de en lezzetli olarak bilinen yerler kuzu pirzola (kaburga yağlı olduğu için bu bölge komple sayılabilir) ve sırttan çıkan küşlemedir. Dana etinde de sırt bölgesinden çıkan yumuşak ve yağlı etler yine en lezzetli bölgeler olarak bilinmektedir

bkz: Küşleme Nedir ve Kuzunun Neresinden Çıkar?

bkz: Dana Lokum Evde Nasıl Hazırlanır? İnternetteki En Başarılı Tarif Burada

Karski, kuzuların sırt kısmından çıkan bir ettir. Bu yüzden genellikle kuzu karski olarak da belirtilir. Bazı kasaplarda ya da restoranlarda yağlı kara olarak da geçer. Bilinirliği çok yaygın olmasa da aslında kuzu etleri arasında bence en lezzetli olan etlerden birisidir. Hem yumuşaktır, hem de yağ oranı kararındadır.

Karski pişirmek için ilk tercihim mangalda pişirmektir. Ancak daha az teferruatlı ve yormayan bir şekilde karski pişirmek istersem ikinci seçeneğim döküm tavada ocakta pişirmek olur. Tereyağı ve biberiye de katarak pişirirseniz her et yemeğinde olduğu gibi lezzetini de artırmış olursunuz. Bir de tületmeden önce bir gün kadar marine ederseniz tadından yenmez.

bkz: Et Marine Ederken Hangi Yağ Kullanılmalıdır?

bkz: Antrikot Nasıl Marine Edilir?

bkz: Mangalda Pişecek Tavuk Kanat Nasıl Marine Edilir?

bkz: Kuzu Eti Nasıl Marine Edilir?

bkz: Kuzu Külbastı Nedir ve Nasıl Pişirilir?

volkanoxfb

20.03.2021 16:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karski eti hangi hayvanın neresinden çıkar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.