5.00 / 1 oy

Sucuk hangi etten yapılır?

Sucuk, bekleyen etin fermantasyon geçirmesi ile elde edilir, ancak sucuk için kullanılan etin hangi hayvanlardan ve bu hayvanların hangi etlerinden elde edileceği sucuğu hazırlayan kişinin tercihidir. Dana eti ile de kuzu eti ile de sucuk yapılabilir. Ancak özellikle piyasada satılmakta olan sucuklarda koyun etinin kokusunun ete sinmemesi istendiği için dana eti ile yapılan sucuklar daha yaygındır. Kasaplarda ya da yine bazı sucuk üreticilerinde kuzu ve dana eti karışık olarak da sucuk hazırlanmaktadır.

Eğer kendi sucuğunuzu kendiniz hazırlamak istiyorsanız, bir sucuğu lezzetli yapan temel unsurların ne olduğunu anlamanız önemlidir. Bizim damak tadımız yağlı sucukları beğenme eğiliminde olduğu için yağlı etler kullanmanız, hazırlayacağınız sucuğun daha lezzetli olmasına zemin hazırlar.

Kendi sucuğunuzu hazırlamak için ister kuzu/koyun ya da ister dana eti kullanmayı tercih edin; hayvanın yağlı bölgelerinden et almaya özen gösterin. Büyük baş hayvanların yağlı ve lezzetli yerleri de döş ve kaburga bölgeleri olduğu için bu bölgelerden çekeceğiniz kıymalar ile hazırlayacağınız sucuklar (bu bilgi adana kebap ve köfte için de geçerlidir) daha lezzetli olacaktır. Yağsız etlerle hazırlanan sucuklar ise kuru, yağsız ve lezzetsiz olurlar.

Kimileri ise kendi hazırladıkları sucuklara kol gibi yumuşak ve lezzetli etleri koyarak haricen kavram yağı ile sarmak suretiyle yağlandırıp lezzetlendirmeyi de tercih edebilir. Ben ilk sucuk yapma deneyiminizde bu tekniklere girmenizi önermiyorum.

Sucuklarda en önemli etkenlerden birisi de baharat seçimidir, bu konuyu ayrı bir başlık olarak hazırlamak istiyorum ama eğer kaliteli bir et kullandıysanız baharatı abartmamanızı öneririm. Eğer daha deneysel ve hesaplı bir et ile sucuk yaptıysanız ve etinizi lezzetlendirmek istiyorsanız o zaman kimyon, tuz, karabiber, sarımsak tozu ve acı isteğinize bağlı olarak kırmızı toz biber ekleyerek sucuklarınıza istediğiniz derecede baharat katabilirsiniz.

bkz: Siyah Sucuk Nereden Bulunur?

bkz: Ev tipi sucuk doldurma makinesi tavsiyesi

bkz: Marketlerde satılan en kaliteli sucuk hangisi?

bkz: Fermente sucuğun ısıl işlem görmüş sucuktan farkı nedir?

bkz: Sucuk nasıl yapılır?

volkanoxfb

17.03.2021 08:07

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Aralık 2021 08:58
    1

    aslında sucuk her türlü etten yapılır, market sucuklarında göremezsiniz ama bir kasap sucuğu aldığınızda üzerinden içindeki yağ dağılımını görebilirsiniz, bu da kullanılan yağ oranı ve et tercihinden kaynaklanır

  • 30 Aralık 2021 09:26
    0

    eti fermente etmek istedikten sonra istediğiniz eti bu kimyasal sürece sokabilirsiniz. youtube'da dana nuardan tutun da kuzu pirzolaya kadar her türlü etten sucuk yapmayı deneyen insan bulabilirsiniz. hatta meaty&cheesy kanalında en son deve eti sucuğu denemesi görmüştüm. et tercihi siz ne isterseniz odur özetle

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sucuk hangi etten yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.