5.00 / 1 oy

Kuyruk Yağından Kakırdak (Kıkırdak) Nasıl Yapılır?

Kavram yağı Gömlek yağı Kuyruk yağı nedir faydaları zararları nelerdir? sorusuna cevap yazdıktan sonra hayvansal yağlar hakkında da bir şeyler yazmıştım ve Kuyruk Yağı Nedir? yazısında kakırdaktan da bahsetmiştim. Sonra da kuru kuru bahsetmek olmaz, bari biraz bilgi vereyim ve nasıl yapılacağını da yazayım istedim.

Kakırdak (kıkırdak da derler), kuyruk yağının tüm yağını saldıktan sonra geriye kalan kuru posadır. Tarifi de bu kadar kolay zaten, sac kavurma gibi (bkz: Sac Kavurma Ocakta ya da Mangalda Nasıl Yapılır?) bir kuyruk yağını saldırarak hazırladığınız bir yemek esnasında kuyruk yağlarını biraz daha fazla pişirdiğinizde tamamen kuruyacak ve geriye de bu kakırdak kalmış olacak.

Eskiler kakırdağı daha iyi bilirlerdi, kurban bayramlarından sonra mangal yapıldığında mutlaka kakırdak da hazırlanır ve ayrılırdı. Bir kere hazırladıktan sonra neyin yanına koysanız da lezzetli olur. İster gece kazıntısında yersiniz, ister akşam yemeğinde makarmaya katarsınız. Baharat da çok yakışır ve isterseniz meze olarak bile yiyebilirsiniz. Sağlıklı mıdır derseniz açıkçası damar tıkanıklığı sahibi olmak isteyenler için muhtemelen birebirdir, yeterli miktarda yediğinizde tıkamadık damar bırakmayabilir :) Ama maalesef bir o kadar da lezzetli.

Benzer bazı diğer yazılar için de aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz.

bkz: Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

Başka bir yazara ait baharat yazıları:

bkz: Meaty&Cheesy Baharat Seti Yorumları

bkz: IKEA Baharat Önerileri

volkanoxfb

04.02.2021 09:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuyruk Yağından Kakırdak (Kıkırdak) Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.