5.00 / 1 oy

Online Yemek Fotoğrafçılığı Eğitimleri

Evde yemek yapma ve instagram'dan da paylaşma denemelerine başlamış birisi olarak net bir şekilde farkına vardım ki bir yemeğin sosyal medyada daha fazla like alması için daha lezzetli olması değil, daha güzel sunulması gerekiyor. Bu da yemek fotoğrafçılığından geçiyor. İçinden geçtiğimiz dönemin de pandemi dönemi olduğunu ve evden çıkmamızın mümkün olmadığını düşünürsek eğitimleri de online olarak en geniş bilgi kaynağı olan internetten edinmek gerekiyor. 

Yemek fotoğrafçılığı konusunda Türkçe çok fazla kaynak maalesef bulunmuyor, ben udemy, coursera ve youtube'da online yemek fotoğrafçılığı kurslarını dikkatlice incelemeye çok zaman harcamış birisi olarak A'dan Z'ye her aradığınız teknik bilgiyi bulabileceğiniz tek bir online yemek fotoğrafçılığı kursu yok diyebilirim, ama bu da hiç kaynak olmadığı anlamına da gelmiyor.

Kendime çizdiğim yol haritası şu şekilde, öncelikle yemek fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık konusunun bir alt dalı olduğu için fotoğrafçılık ve DSLR kamera kullanımı konusunda bir kapsamlı bir online kurs almaya karar verdim. Neyse ki bu konuda çok fazla online kaynak var, tavsiyem de hem fotoğraf çekim teknikleri, hem DSLR terminolojisi, hem de çekim sonrası Lightroom kullanımı için gerekli olan tüm bilgileri bulabileceğiniz şu kurs: Photography Masterclass: A Complete Guide to Photography. Sık sık indirime giren udemy eğitimlerini takip ederek bu kursu 25-35 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz, hatta enpara'nın udemy kampanyasını kullanarak bedavaya bile getirebilirsiniz.

İkinci aşama ise kompozisyon ve yemek fotoğrafçılığı konusu. Bu konuda en yeterli kaynağı dağınık olarak da olsa youtube'dan buldum. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey ise, yemek fotoğrafçılığı konusunun genellikle bir aldatmacadan ibaret olduğunu fark etmek oldu. Bunun için de Bahar Kitapcı (Refika'nın mutfağı kanalında videoları var) çok güzel paylaşımlar yapmış. Örneğin Gerçek VS Sahte Yemek | Yemek Fotoğrafçılığında Altın Kurallar videosu bu anlamda çok başarılı.

Yemek fotoğrafçılığı özelinde güzel olarak değerlendireceğiniz kaynakları (kitap, video, makale gibi) buradan paylaşabilirseniz hem ben hem de benim gibi bu alanda kendini geliştirmeyi düşünen herkes faydalanmış olur diyerek ben de bu başlığı açmış bulunuyorum.

 

Editör editi: Sitede paylaşılan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kamerada Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir? (Nikon, Canon, Pentax)

bkz: Fotoğraflarda güzel çıkmak için öneriler

bkz: Android ve IOS için Fotoğraf Düzenme Uygulaması Tavsiyesi

bkz: Stok Video Satmak İçin Gerekli Ekipman Nedir?

bkz: Yemek fotoğrafçılığı öğrenmek için nereden kaynak bulabilirim?

bkz: Cep telefonu ile nasıl raw fotoğraf çekebilirim?

Y.Çançin

17.05.2021 19:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Online Yemek Fotoğrafçılığı Eğitimleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.