5.00 / 1 oy

Kamerada Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir? (Nikon, Canon, Pentax)

Kameralarda shutter sayısının (bkz: Kamerada Shutter Sayısı Nedir?) ne olduklarını ve neden önemli olduklarını anlattıktan sonra şimdi de bir kameranın shutter sayısının kaç olduğunun, o kameranın çektiği son fotoğraf ile nasıl öğrenilebileceğine bakalım.

Kameraların shutter sayıları, o kamera ile çekilen fotoğrafların EXIF bilgileri içerisinde yer almaktadır. Bu EXIF bilgilerini görüntülemek ve içerisindeki shutter sayısını görmekle uğraşmak istemezseniz, internette kameraların shutter sayısını söyleme işlevini yerine getirmek amacıyla hazırlanmış çok sayıda internet sitesi var. Tek yapmanız gereken, kameranızla çektiğiniz son fotoğrafı bu internet sitelerinden birisine yüklemek. Yükleme tamamlandığında o kameranın shutter sayısının kaç olduğu ekranda yazacaktır.

Kameranız ile çektiğiniz bir fotoğrafı (Nikon, Canon, Pentax gibi DSLR kamera modelleri olabilir) camerashuttercount.com sitesine yüklediğinizde (war fotoğraf yüklemenize gerek yok) şöyle bir bir ekran belirecek ve kameranızın perde (shutter)  sayısının kaç olduğunu size söylemiş olacak.

shutter count online

bkz: Cep telefonu ile nasıl raw fotoğraf çekebilirim?

bkz: Lightroom ile Lightroom Classic Arasında Ne Fark Var?

bkz: Stok Video Satmak İçin Gerekli Ekipman Nedir?

bkz: Nikon için tepe flaşı tavsiyesi

bkz: Giriş düzeyi hesaplı DSLR tavsiyesi

bkz: Stüdyo fotoğrafçılığı için renkli fon nereden bulunur?

kalkan

13.02.2021 14:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kamerada Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir? (Nikon, Canon, Pentax)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.