5.00 / 1 oy

Yemek fotoğrafçılığı öğrenmek için nereden kaynak bulabilirim?

Sosyal medya da neyin gösterildiğinin değil, nasıl gösterildiğinin önemli olduğu bir görsel mecra haline geldi. Özellikle yemek ve fotoğrafçılık konularında ticari olarak bir ihtiyaç olduğunu gözlemliyorum çünkü herkes elinde bir cep telefonu, ne yediğini gösterme derdinde. Ama fotoğraflara bakıyorsunuz, bari yamuk tutmasaymışsın demek istiyorsunuz çünkü o kadar bilgisizce ve teknikten uzak çekilmiş fotoğraflar çekiyor insanlar. Gıda işletmelerinin kendileri için kullandıkları fotoğraflar bile çoğunlukla stok görsellerden oluşuyor dikkatli bakarsanız çünkü yemek fotoğrafçılığı bilen neredeyse yok denecek kadar az. Bu ortamda yemek fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşarak hem ortaya iştah açıcı görseller çıkartmak, hem de ticari olarak bu alandan para kazanmak gibi bir düşüncem var. İnternetten bulabildiğim sınırlı kaynaktan anlayabildiğim kadarıyla olay tamamen bir tasarım ve görsel ilüzyon işi. Yani hemen fotoğrafı çeker, sonra oh ne güzel yersin derseniz yanılırsınız. Sıcak stüdyo ortamında o etler, sebzeler, tatlılar, meyveler, içecekler, aklınıza ne geliyorsa hepsi bozuluncaya kadar uzun sürüyor bu işlemler ve fotoğrafları çektikten sonra yemeye kalkarsanız muhtemelen zehirlenirsiniz. Daha da kötüsü yemekleri daha diri, sıcak, nemli ya da taze gösterebilmek içim gliserinden ısıtılmış pamuğa kadar bir çok inorganik katkı eklemek gerekiyor bu yemeklere. Dumanı tüten makarnayı pişer pişmez hemen fotoğrafladılar sanıyorsunuz değil mi? Maalesef içinde ya da arkasında mikrodalga fırında ısıtılmış pamuk ya da ped var. Damla damla terlemiş gazlı içeceklerin etrafındaki o nemler de gliserin. Daha ne numaralar var kim bilir ama derinlemesine çalışmak için online kaynak arıyorum. Udemy'deki eğitimler bana A'dan Z'ye gerekli teorik bilgileri sağlayacak gibi gelmediler. Ayrıca fotoğrafçılık konusunda temek bir eğitime ve yemek fotoğrafçılığı için gerekli fotoğaf ekipmanlarına ihtiyacım olacak. Bu alanda çalışanlar ya da bilgi sahibi olanlar varsa yönlendirmeleri çok makbule geçecektir.

melikepınar

16.12.2019 08:45

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Şubat 2022 20:52
    2

    yemek fotoğrafçılığında kullanılan teknikler biraz sır kapsamında olduğu için bu mesleği icra eden fotoğrafçılar da pek paylaşmak istemiyorlar muhtemelen. soğuk ve saatlerce beklemiş fotoğrafları inanılmaz canlı renklerde ve sıcak/taze vb. formlarda kaydedebilmek için gliserinden pamuğa kadar her türlü ekipmanı çeşitli şekillerde değerlendiriyorlar

  • 7 Kasım 2021 10:48
    0

    youtube'da kısmen sıralı kısmen de düzensiz olarak çok sayıda fotoğrafçılık içeriği paylaşımı mevcut. ama yemek fotoğrafçılığı konusunda maalesef çok fazla trick var ve bunlar da genellikle suni yöntemlerde yemeği daha sıcak, terli, dolgun ya da taze göstermek üzerine yapılan suni uygulamalar. bu trickler için yabancı youtube videolarında da çok sayıda kaynak bulabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yemek fotoğrafçılığı öğrenmek için nereden kaynak bulabilirim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.