5.00 / 1 oy

Manfrotto MK055XPRO3-3W Tripod İncelemesi

Hayatımda en sevdiğim ve verirken parasına acımadığım ürünler, evladiyelik olarak aldığıma inandığım ve o üründen bir daha satın almama gerek bırakmayacağını düşündüğüm ürünlerdir. Manfrotto MK055XPRO3-3W tripodu da yaklaşık 2 yıl kadar önce benzer bir görüşle o zaman 1.500 TL gibi bir fiyata satın aldım ve elime ulaşır ulaşmaz da tek kelimeyle aşık oldum. Aradan geçen 2 yılda hakkını çok veremesem ve fotoğraf/video çekimleri projelerimi gerçekleştirecek zaman bulamamış olsam da halen her kullanacağım zaman aynı heyecanı yaşıyorum ve açık havada, bozuk zeminde ya da fırtınalı havada bile kameramı üzerinde bırakıp aklım kalmadan saatlerce diğer işlerimle ilgilenebiliyorum. Taşınabilecek kadar hafif ve devrilmeyecek kadar ağır. Tam kararında ve mükemmel bir denge sistemine sahip.

Tripodum hakkında uzun zamandan beri bir inceleme yazısı yazmak istiyordum ama artık aradan geçen zamanla da birlikte inceleme yazısından çok ukt testi olacak gibi görünüyor. Sağlamlık açısında aradan geçen 2 yılda hiçbir deformasyon olmadı tripodumda. Kılıfı çok pahalı olduğu için almamıştım ama zaten titiz bir kullanıcı olduğum için gerek de kalmadı. Üzerinde halen çizik yok desem yeridir.

Kötü yönleri nedir derseniz aksesuarlarının çok pahalı olmasından şikayet edebilirim. Tutma kolları Türkiye'de yok, nadiren bir yerde denk geldiğimde de bir tripod parası daha istediklerini görerek vazgeçiyorum. Manfrotto Tripod İçin Reflektör Tutma Kolu Arıyorum sorumda da bahsetmiştim, arabasını aldık artık tekeri ucuz olsun bari diyorsunuz ama her şeyi pahalı. Bir de keike bacaklarından birisinde çanta vs. asmak için bir askılık olsa, 100 TL'lik tripodlara bile bu askı kollarından koyuyorlar ama Manfrotto MK055XPRO3-3W maalesef üzerinde bir askı tutacağı barındırmıyor.

Manfrotto MK055XPRO3-3W'nun diğer tripodlara kıyasla iki temel artısı var. Birincisi her şekle girebiliyor. Özellikle ürün fotoğrafçılığı yapmak isteyenler ya da ürün inceleme videosu çekmek isteyenler için tepeden 90 derece ile aşağı bakabilecek aksesuar kitleri almalarına hiç gerek yok. Tripodun ortasındaki demir içeriden çıkıp dışarıda 90 derece açı ile sabitlenebiliyor ve ayakları da her açıya girebildiği için devrilmeden gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor. Dolayısıyla ürün fotoğrafçılığı için tripod arayanlar için mükemmel bir seçim.

İkinci büyük artı ise tripodun kafasında gelen ve 3 yöne de dönebilen başlık. Başlıkların dönebilme sertliklerini kolaylıkla sıkıp açarak değiştirebiliyorsunuz ve özellikle fotoğraf çekerken çok konforlu ve hızlıca ayarlanabilir bir tripod başlığı kullanmanın keyfini yaşamış oluyorsunuz. Video çekimleri konusunda da başarılı olduğunu söyleyebilirim ama Manfrotto'nun video çekmek isteyen kullanıcıları için ürettiği başlıklar da olduğu için en optimal ürün olduğunu söyleyemem. Ama kamerayı takıp çıkartmak eskiden ne kadar zormuş şimdi kim uğraşır o kadar şeyle diyorum. Tek bir hareketinizle tak diye oturtuyorsunuz ve çıkartabiliyorsunuz. Akıllı telefon takabilmek için de aparatlar satılıyor ama ihtiyacım olmadığı için alma gereği duymadım. 3D printer ile hazırlanan ek aksesuarları da varmış sanırım ama onları da henüz inceleyemedim.

Tripodun maksimum yüksekliği kesinlikle yeterli, ayakları iki katmanlı olarak açılabiliyor ve tam uzunluğa sadece 90 derece açı ile tam tepeden ürün fotoğrafı çekmek için ihtiyaç duydum ben. O da masadaki ürünleri çekebilecek kadar bile yükseklik sağlamış oldu. Kilit sistemleri oldukça sağlam ve kullanışlı.

Sonuç olarak satın aldığıma halen çok mutlu olduğum ürünlerden birisi olduğu için tripod almak isteyen ve kaliteli bir ürün arayan herkese Manfrotto MK055XPRO3-3W tripodu gönl rahatlığı ile tavsiye ederim. Üzerine taktığınız kameraların da en az birkaç bin TL değerinde olduğunu aklınızdan çıkartmayın ve ucuz tripod alarak tasarruf yapayım derken kameranızdan ve lensinizden olmayın.

kaan onay

30.11.2020 15:40

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Haziran 2022 02:47
    0

    çok sağlam tripod ama eskiden 1.000 TL seviyelerinde iken bugün 4.000 TL seviyelerinde görüyorum. eskiden bu paralara dslr body bakardık

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Manfrotto MK055XPRO3-3W Tripod İncelemesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.