5.00 / 1 oy

Stok Video Satmak İçin Gerekli Ekipman Nedir?

Stok fotoğrafçılığı yapmak, artık üretilen içeriklerin zaten milyonları bulmuş olmasından ve stok fotoğraf komisyon oranlarının 10 cent'lere düşmesinden dolayı gelir sağlaması çok zor bir uğraş olmuş. Fotoğrafçılar da (photographer) videocu (videographer) olmaya karar vererek video başı 30-40 dolarlık kazançları hedeflemeye başlamışlar. Stok video içerikleri de hızla artıyor olsa da fotoğraf içeriklerine göre para kazandırması çok daha olası görünüyor.

Çözünürlük oranına göre videoların fiyatları değişiklik gösteriyor. 4K stok videoların komisyon fiyatları oldukça tatmin edici olsalar da bu videoların kaliteleri full hd seviyesine indiğinde videoların fiyatları ve dolayısıyla kazançları da yarı yarıya düşmüş oluyor. Bu sebeple 4K video çekebilen bir profesyonel DSLR kesinlikle şart.

Stok fotoğrafçılığında amaçlanan şey, senaryo bazlı düşünerek bir karede bir olayı anlatmaktı. Aynı prensip videolarda da geçerli. Stok videolarda ses olmadığı için bu hikatye anlatma işlemini sessiz olarak başarmak durumundasınız. Hikayeden kastım da bir kurgu aslında. Örneğin muhteşem manzara, yorucu spor ya da keyifli etkinlik gibi anları kurgulamanız gerekiyor. Bu kurguları yaparken de anı en iyi şekilde yakalayabilmek için sarsıntısız ve çok net bir görüntüye ihtiyacınız var. Bu da bir gimbal sahibi olmanızın, çok daha net ve sarsıntısız videolar hazırlayabilmeniz anlamına geliyor. Video çekimleri için özel başlıkları olan tripodları da inceleyebilirsiniz.

Stüdyo ortmamında çalışarak video üretecek kişiler için doğal olmayan aydınlatma ekipmanları, ciddi bir fiziksel yer ve sermaye gerektiriyor. Açık havada ışık, en azından gündüzleri bir ihtiyaç değil. Ancak gölgelerden kurtulmak için reflektör gibi ekipmanların her zaman çantanızda bulunması gerekiyor.

Son olarak son aşamada Adobe Premiere gibi bir programla hem renklerle, hem de kes biç birleştir işlemlerini yapabiliyor olmalısınız. Premiere benzeri alternatif programları da inceleyerek ihtiyacınız olan eğitimleri youtube ya da udemy gibi platformlarda edinebilirsiniz.

Eğer gelir sağlayan ve yapmaktan mutlu olacağınız bir hobi arayışındaysanız, fotoğrafçılık ve video çekimleri yapmak, en güzel seçimlerden birisi olarak yerlerini koruyorlar. İnsanlara hizmet olarak düğün fotoğrafları çekmek ya da stüdyo fotoğrafçısı olmak değil burada kastettiğim. Tamamen kendi isteğinizle kendi yarattığınız kareleri yakalamak ve isteğe bağlı olarak satışa çıkartmak.

Elbette stok video içeriği hazırlamanın da bir doyum noktası olacak. Ancak elinizde nasıl kullanabileceğinizi bildiğiniz ekipmanların ve severek yaptığınız bir hobinin olması her zaman size fayda sağlayacaktır.

StreetPhotographer

27.09.2020 12:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Kasım 2021 11:07
    1

    son komisyon oranlarından sonra stok fotoğrafçılığı işinin dibine kibrit çakmış oldular, stok video işi halen nispeten getiri sağlıyor gibi görünüyor ama video ile birkaç saniyede bir hikayeyi anlatabiliyor olmak da hiç kolay değil. hayal gücü, emek ve zaman gerektiriyor. 4K video çekebiliyor olmak da en temel gereksinimlerden.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Stok Video Satmak İçin Gerekli Ekipman Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.