5.00 / 1 oy

Nikon için tepe flaşı tavsiyesi

Nikon D7200 kullanıcısıyım, çoğunlukla doğada çekim yapıyorum ama yine de ara sıra stüdyo ortamında da amatör çekimler yaptığım oluyor. Hem ekipman kullanım bilgimi geliştirmek, hem de yatırım olarak bir tepe flaşı almaya karar verim. Cihazımdan çok memnunum ama kullandığım body cropped olduğu için ilerleyen zamanlarda full frame bir makineye de (param olursa) geçmek isteyebilirim. Full frame tarafında ise muhtemelen Canon'a yöneleceğim Dolayısıyla alacağım tepe flaşı muhtemelen sadece Nikon ile uyumulu olacağı için çok da para harcamak istemiyorum, dediğim gibi amacım ışık konusunda bilgilenmek ve harici flaş konusunda acemiliğimi atmak.

İlk problem tetikleyici, Nikon marka tetikleyici varsa da ben bulamadım. Diğer marka tetikleyiciler de sadece kendileri ile mi uyumlu (Yongnuo, Godox vb) emin değilim.

İkinci problem ise tepe flaşlarının çok pahalı olması, neredeyse bir body fiyatına tepe flaşı satılıyor.

Nikon Speedlight SB-700 Flaş 2.150 TL

Nikon SB-5000 Tepe Flaş 4.300 TL

Tecrübeli yazarların tavsiyelerini bekliyorum

pelin

20.07.2019 16:45

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 21 Temmuz 2019 09:06
  18

  Kameranızı değiştirmek gibi bir planınız varsa bence de fazla masraf yapmayın, ama eski makinenizi de sevdiğiniz birisine hediye edebileceğinizi ya da stüdyo çekimleri için kullanmak üzere stüdyonuzda bırakabileceğinizi de dikkate alın, yeni kamera alsanız da kullanmaya devam edeceksiniz yani.

  Hem Canon hem Nikon ya da Sony kameralarda çalışan tepe flaşı benim bildiğim kadarıyla yok. Ama çok daha hesalı fiyatlarla Nikon için uyumlu Yongnuo tepe flaşı ve tetikleyici alabilirsiniz:

  Tetikleyici:

  Yongnuo YN 622 N TX (300 TL)

  Tepe Flaşı:

  Yongnuo YN 685 (700 TL)

  Sonuç olarak toplam maliyetiniz 1.000 - 1.100 TL civarı olmuş olur. Eğer bütçeniz yeterse tepe flaşı için bir ayak ve tutucu da almanızı tavsiye ederim. Hatta ikinci bir tepe flaşı bile stüdyo fotoğrafçılığı için çok kullanışlı olur.

 • 1 Ekim 2021 10:58
  1

  Nikom ürünlerinde genel olarak bir Canon ürünlerinden daha pahalı olma durumu var. dolayısıyla sadece body'ye bakarak seçim yapmamak ve ileride alınacak lens ve flaş gibi gereksinimleri de hesaba katmak gerekiyor. herhangi bir markanın fanı olamayacak kadar amatör birisi olarak Canon almanın daha hesaplı olduğunu gözlemliyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nikon için tepe flaşı tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.