5.00 / 1 oy

Mikrodalga fırının kapağı açılmıyor nasıl açabilirim?

Bugün evdeki mikrodalga fırına her zaman yaptığım gibi ısıtmak için bir şeyler koyup kapağını kapattım ve çalıştırdım, içinde çorba vardı ve her zaman olduğu gibi yine sorunsuz olarak çalıştı ve çorbayı da ısıttı. Ama sonra kapağı açmak için mikrodalga fırının açma düğmesine basınca kapağı açılmadı ve çorba da içinde kaldı. Düğme de normalde girmediği kadar derine gidiyor ve belli ki arkasındaki tırnak ya da yay sistemi bozulmuş.

Tamirat konularına özel bir ilgim olmadığı için önce servisi aradım, çok eski bir mikrodalga fırın (en az 20 yıllık vardır) ve markası da başka yerlerde pek gördüğüm popüler bir marka değil (white westinghouse mikrodalga fırın deyince eski modeller için bir kaynak bulamadım) ve servisi için de lokal tamirciler bile 5 gün sonrasına gelebiliriz deyince aldım elime tornavidayı ve konuyu kendi kendime çözdüm. Önce kapağı açıp çorbamı içinden alıp sıcak sıcak içtim, sonra da kapağını 5 dakikada tamir ettim. Tamirciyi beklesem hem içinde çorba küflenecek kokacaktı, hem de bir dünya para isteyeceklerdi. Çok kolay bir işlem olduğunu ve benzer bir durumda yapmanız gerekenleri anlatmak için de bu yazıyı yazıyorum.

Mikrodalga fırınların açma düğmeleri mekanik bir sistemle çalışıyor, sizin bastığınız düğme arkada bir tırnağı kaldırıyor ve böylece mikrodalga fırının kapağı açılmış oluyor. Eğer fırınınızın düğmesi hissizleşti ise ve normalde bastığınızdan daha derine doğru gidiyor ve kapağı açmıyor ise muhtemelen ya tırnak kırılmıştır, ya da içindeki yay yerinden çıkmıştır.

Önce mikrodalga fırınınızı fişten çekin ve ters çevirin. Arkasındaki vidaların çerçeve kısmındaki tümünü söktüğünüzde arka kasa çıkacak, önünde de muhtemelen bir panel vardır ve açma düğmesinin tetiklediği düğme de bu panelin arkasında kalıyordur. Panelin de vidalarını sökün ve geri takma aşamasında lazım olabileceği için her aşamanın mutlaka fotoğrafını da çekin. Ön paneli söktüğünüzde kapak açma düğmesinin arkasında sorunun ne olduğunu göreceksiniz. Benim durumumda yayın yerinden çıktığını fark ettim ve nasıl olması gerektiğini tahmin ederek el yordamıyla yerine oturttum ve açma düğmesinin bu alanı oynatabildiğine emin olduktan sonra kapakları tekrar monte ettim. Tüm bu işlem toplam 5 dakikamı aldı ve çorbamı bile soğumadan içebilmiş oldum, param da zamanım da bana kaldı.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan benzer içerikler için;

bkz: Sadece Mikrodalga Fırın Kullanarak Hazırlanabilecek Yemekler

bkz: Mikrodalgada silinen tekrar kullanılabilir defterler kullanışlı mı?

bkz: Hamburger Ekmeği Evde Nasıl Yapılır? Fırında Hamburger Ekmeği Tarifi

bkz: Fırında pişirilen tavuğun iç sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

bkz: Taş Fırında Odun Ateşinde Mangal Yapmak

bkz: Döküm Tava Fırına Girer mi?

mert yıldırak

21.05.2021 08:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mikrodalga fırının kapağı açılmıyor nasıl açabilirim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.