5.00 / 1 oy

Döküm Tava Fırına Girer mi?

Döküm tavada mühürlediğim etlerin içlerini pişirebilmek için arkasından fırınlama işlemi yapmak istiyorum, aşırı ısınmış döküm tavayı bu haliyle alıp fırına koysam döküm tavaya ya da döküm tavayı üzerine koyacağım tele zarar vermiş olur muyum?

Teflon tavalar da var ama saplarından dolayı bildiğim kadarıyla fırına koymaya müsait değiller, hatta sapı çıkartılabilen tavalar çıkmış artık. Ama döküm tavanın her tarafı döküm olduğu için bir zarar gelmez gibi düşünüyorum. Ama yine de durup dururken yapısını bozacak hatalı bir uygulama yapmış olmak da istemiyorum.

Güncelleme: Denedim, hiçbir sorun da olmadı. Hatta döküm tava ocaktayken daha fazla sıcağa maruz kalıyordu da fırına koyunca dinlenmiş oldu bile diyebilirim. Bu denememden edindiğim dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlar oldu:

- Döküm tava çok ağır olduğu için üzerine koyacağınız fırın tepsisinin ya da telin de çok sağlam olması şart.

- Döküm tavayı ocaktan alacağınız zaman muhtemelen halen çok sıcak olacak. Bu yüzden çok dikkatli olun ve fırının kapağını açıp döküm tavayı koyacağınız yeri başından ayarlamış olun. Hem çok sıcak hem de çok ağır bir şeyi tek elinizle taşımaya çalışırken (içinde etler de olacak) diğer elinizle fırını hazır hale getirmeye çalışmak çok zor olur.

- Fırından çıkartırken de dökümün sıcağı tutma özelliğinden dolayı çok sıcak olacağını unutmayın. Kullandığınız eldiven çok kalın ve iyi bir ürün değilse birkaç kat kullanın derim.

semraibrahim

17.10.2020 18:50

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 10 Şubat 2022 16:01
    3

    dün aldığım döküm tavanın kullanma kılavuzunda fırında kullanılamaz ibaresi gördüğüm için kullanılamayacağı sonucuna varıyorum. ama seasoning işlemi yapmanızı gerektiren (emaye kaplamasız) bir döküm tencere tava aldınız ise bir kereye mahsus yağlayıp fırında 2 saat kadar ısıtabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Döküm Tava Fırına Girer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.