5.00 / 1 oy

Taş Fırında Odun Ateşinde Mangal Yapmak

Yazılarımı takip eden arkadaşlar beni tanıyacaklardır, mangaldır barbeküdür et yemekleridir derken hazırlamayı da yemeyi de öğrendiklerimi paylaşmayı da çok seven biriyim ve mangal ekipmanım da hiç fena değildir. Mangalda ne pişireceğime göre farklı kömürlerim vardır ve steak etlerini tütsülemek için odun kullanma konusunda da biraz bilgim vardır. Ama odun ateşinde mangal yapma konusunda pek deneyimli olduğum söylenemez, taş fırın kullanımlarım da misafirliklerde mangalın başında olduğum az sayıda tecrübe ile sınırlıdır. Geçen akşam bir arkadaşımın daveti ile katılldığım bir mangal partisindeki taş fırını gördükten ve sadece odun ateşinde pişen etleri ve sebzeleri yedikten sonra hafif serinlemiş havada taş fırına atılan odunlarla ısınma keyfine vardıktan sonra sanırım ben de bir taş fırın almalıyım dedim kendi kendime :) Oduda pişen etin tadı da farklı, atmosfer ve hissettirdiği keyif de kesinlikle çok farklı.

taş fırında odun ateşinde mangal

Yemekten sonra çektiğim bu fotoğrafı da ortamın güzelliğini vurgulamak için yüklemek istedim. Ama odun ateşinde mangal yapmak kömğr kullanmaya göre çok daha zormuş çünkü kömür zor yanan ama saatlerce canlı ve sıcak kalan bir ısı kaynağı iken odun ateşinde sirkülasyonu sürekli olarak korumak gerekiyor. Kömürde üzerine kül atarak sıcaklık için ince ayarlamalar yapmak mümkünken odunda maalesef bu şansınız da yok. bakalım fırsat olur da bir taş fırın da kuracak olursam buradan öğrendiklerimi paylaşırım artık :)

volkanoxfb

21.06.2020 21:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Taş Fırında Odun Ateşinde Mangal Yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.