5.00 / 1 oy

Rüyadayken gözümüzü kapatınca neden uyanırız?

Bu tespiti yapabilen sadece ben miyim bilmiyorum ama istisnasız olarak her seferinde kendimde bu deneyimi yaşadığımı söyleyebilirim. Uyku halindeyken ve rüya görüyorken arada bir bilinçlenme hali gelir gibi oluyor, bu da genellikle kabus gibi olan kötü rüyalarda acaba rüya olabilir mi diye içime bir his doğması ile birlikte oluyor ve gözlerimi kapattığımda gerçek hayatta da uyanmış oluyorum. Bir de çok saçma olaylar olduğunda kendimi cimciklemek gibi bir olayım var ve rüyadayken canımın acımadığını fark ederek uyandığım da çok oldu. Ama gerçek hayatta da çok saçma ya rüya olabilir mi diyerek de arada kendimi cimciklediğim oluyor.

Rüya görürken insan gözünü kapattığında neden uyanır, bunun bilimsel açıklaması ve ikna edecek gerekçesi nedir bilen arkadaşlardan aydınlatmalarını rica ediyorum.

Edit: Sitede rüya konusunda zaten enterean başlıklar açılmış gözümden kaçan.

bkz: Rüya esnasında rüyada olduğunu fark edebilmek için ne yapmak gerekir?

bkz: Köpekler rüya görürler mi?

bkz: Rüya Görmeyi Engellemenin Yolları

bkz: Rüyada El Yıkamak Ne Anlama Gelir?

bkz: Rüyada Şapka Görmek Ne Anlama Gelir?

bkz: Rüyada Yıkanmak Ne Anlama Gelir?

hurufi

14.02.2021 20:05

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 04:56
    0

    yıllardır rüya gören ve rüyalarını da genellikle hatırlayan birisiyim ama böyle bir olayı hiç fark etmedim enteresan

  • 3 Ekim 2021 09:53
    0

    rüyalar konusunda çok muallak durum var, bilimsel olarak araştırılması da pek mümkün değil çünkü rüyaya gidip de deney yapıp dönmek ya da bir grup insanı uyutup da rüyalarında gözlerini kapatmaya tembihemek mümkün değil. bilinçaltının yüzeye çıktığı ve gerçek bilinçten kopuk olarak hayattan bağımsız yan görevler olarak görüyorum ben rüyaları. bir de bu konulara paranormal açıklamalar getirenler var. sonuç olarak bu sorulara verilecek tüm yanıtlar ancak teori seviyesinde kalabilir ve ispatlanabilmeleri en azından mevcut teknoloji ile mümkün değil diye düşünüyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rüyadayken gözümüzü kapatınca neden uyanırız?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.