5.00 / 1 oy

Fırında pişirilen tavuğun iç sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Bugün fırında tavuk yaparken dışarıdan pişmiş görünen ama içinin pişip pişmediğinden emin olunması zor olan tavuğun iç sıcaklığının kaç derece olması gerektiğine dair bir araştırma yaptım ve kendim de bu dereceleri dikkate alacak şekilde pişirdiğim tavuklardan çok memnun kaldım. Butları ve göğüs bölgesi çok iyi pişmiş olmasının yanı sıra kemiğe en yakın olan yerler bile yumuşacıktı. Bunun yanı sıra derisi nar gibi kızarmış ve üzerine hazırladığım baharatlı sosun etkisiyle güzel bir katman oluşmuştu, fotoğraflarda gördüğünüz o renkler de yanık değil, kızarmış baharatlı sosun rengi yani. 

But etini 80-82 derecede, göğüs kısmı ise 70 derecelerde olmalı diye kendime not bırakıyorum, bir daha araştırma yaparsam artık bu dereceleri dikkate almayı planlıyorum. Zaten farklı yapılardaki but ve göğüs etlerinin aynı derecede pişmesini beklememek gerekiyor. Bu iyi pişmiş bir tavuk için geçerli derecelerdir, tavuğun az pişmiş olması için gereken alt sıcaklık limitleri de bunun 5 derece altı gibi düşünebilirsiniz. Sonuçları da aşağıda paylaşıyorum.

fırında tavuk kızartma

fırında tavuk

fırında sebzeli tavuk

volkanoxfb

20.12.2019 16:19

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Şubat 2022 07:25
    0

    tavuk ve balık işleri çok sakat, bir de içini pişireyim derken dışını yakma durumu çok kolay oluyor. et dediğin de kuruttuktan sonra bir şeye benzemiyor. bu yüzden ne kadar ufak parçalar halinde pişirirseniz o kadar işiniz kolay olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırında pişirilen tavuğun iç sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.