5.00 / 1 oy

Havyar nasıl yenir?

Havyar nerede satılır ve fiyatı nedir? yazısını görünce ben de ölmeden havyarın bir tadına bakmış olayım dedim ve siyah olanından internetten sipariş verdim. 100 gram havyara 80 TL verdim (Dardanel siyah havyar), çok mu çok ama ölmeden önce yapılması gerektiğini düşündüğüm bir merak unsurunu daha gidermiş oldum.

Havyarın tadı konusunda beklentilerim zaten çok yüksek değildi, siyah havyar ve kırmızı havyar arasında da farklar varmış zaten ve her ikisini de yiyenler siyah havyarın daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Ama her siyah havyar aynı mıdır, havyarın tazeliği bir şeyi değiştirir mi, yabancı bir restoranda yediğiniz binlerce dolarlık bir havyar bu yediğim havyar ile ne kadar aynıdır bilemiyorum haliyle. Sonuç olarak fena olmayan bir tadı var ama bir daha bu kadar para verip de yiyeceğimi sanmıyorum, lezzetinin müptelası da olmadım yani.

Havyarın nasıl yeneceği konusunda ise ben de biraz araştırma yapmak durumunda kaldım. Önce havyarın ham tadını öğrenebilmek için metal olmayan bir kaşıkla biraz tadına baktım. Sonra da öğle öğününde (geç kahvaltı da denebilir) kızarmış tost ekmeğinin üzerine krem peynir ve onun üzerine de havyar koyarak yedim ve güzel bir kombinasyon oldu. Böylece hem havyarın kendi tadını alabildim, hem de ortaya lezzetli bir birliktelik çıkmış oldu.

İnternette hemen her şeye havyar katan tarifler var. Kimisi kırmızı etin üzerine eklemiş öyle yemişi kimisi makarnanın üzerine eklemiş. Bana sorarsanız pahalı olmasından da dolayı insan kırk yılın başında havyar yiyeceği zaman tadını belirgin bir şekilde almak istiyor, bu yüzden kendi uyguladığım krem peynir ile havyar tarifi en mantıklısı. İnternette de karşınıza en çok çıkan uygulama zaten bu oluyor.

Editör editi: Benzer başlıklar için;

bkz: Balık eti nasıl marine edilir?

bkz: En lezzetli balık hangisi?

bkz: Çocuklar için kılçıksız balık tavsiyeleri

bkz: Balık Nasıl Seçilir ve Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

bkz: Barajlarda balık olur mu?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

denizmavisi

04.04.2021 20:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Nisan 2022 11:29
    1

    o kadar para vermeye gerek var mı konusuna hiç girmeden söyleyeyim, çok merak ediyorsanız makromarketlerde ufak paketler halinde satılıyor alın deneyin de ne kadar tatsız tuzsuz bir deniz ürünü olduğunu kendiniz görün

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Havyar nasıl yenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.