5.00 / 1 oy

Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

Kokoreç baharatsız bile çok lezzetli bir et ama bu lezzeti daha da artıran unsurlardan biraz bahsetmek için bu başlığı açıyorum, başlığa katılım yapmak isteyenler olursa da soru olarak açıyorum. Eğer evinize kokoreç siparişi verdiyseniz ya da daha da güzeli, çiğden hazırlanmış kokoreci evinizde kendiniz fırında ya da mangalda pişiriyorsanız son aşamasında yapacağınız dokunuşlar kokorecin lezzetini ciddi anlamda etkiliyor.

Birincisi kokorecin farklı yörelere göre farklı kesim şekilleri var. Birincisi sebzeli kokoreç olarak a bilinen ve genelde istanbul kokoreci olarak isimlendirilen kokoreç. bu kokoreç türünde servis aşamasında iyice kıyılan kokorecin içine pişmiş biber ve domates de kıyılarak eklenir. Sadece istanbul'da değil, bir çok şehirdeki kokoreççide sebzeli kokoreç olarak da satılır. İkincisi izmir kokoreci olarak bilinen kokoreç türü, bu türün özelliği ise ufacık doğranmış kokorecin içine sebze katılmaması. Tamamen et, ekmek ve baharat. Son olarak da midyeci ahmet ile ünlenen atom türündeki kokoreç var. Atom kokoreç ise hiç parçalanmıyor ve tüm olarak ekmek arasında servis ediliyor.

Gelelim kokoreçte baharat konusuna, yukarıda saydığım tüm kokoreçlerin ortak noktası, baharatlarıdır. Tüm kokoreç servis türlerinde her türlü yakışan ve beraber çok güzel giden baharatlar: tuz, kırmızı toz biber, kırmızı biber, kekik ve kimyondur. Kekik biraz opsiyonel olsa da diğer baharatlar zaten şırdan, ciğer ve mumbar gibi sakatatlara da çok yakıştıkları için doğrudan sakatat baharatları olarak isimlendirsek de bence yanlış olmaz.

volkanoxfb

16.01.2021 21:50

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.