5.00 / 1 oy

Kuyruk Yağı Nedir?

Kavram yağı Gömlek yağı Kuyruk yağı nedir faydaları zararları nelerdir? sorusunu yanıtladıktan sonra tüm bu yağ çeşitleri konusunda bilgim dahilinde yeni birer başlık açmak ve hem bilgilerimi paylaşmak, hem de yazar arkadaşların katkıları ile daha faydalı bilgileri tek yerde toplayabilmek istedim.

Kuyruk yağı, büyükbaş hayvanların kuyruk sokumları bölgesinden çıkan yağdır ve uzun yıllardır yemeklerde hayvansal yağ olarak çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

- Ciğer şiş yaparken iki ciğerin arasına konan yağ hem daha lezzetli şişler hazırlanmasına olanak sağlar, hem de yağın pişmesi ile bitişiğindeki etlerin de daha iyi pişmesini sağlar ki yağında pişmek deyimi de buradan gelmektedir.

- Izgaraya yapışması istenmeyen etler için önceden ızgaraya sürülür.

- Bir diğer kullanımı da sac kavurma yaparken (bkz: Sac Kavurma Ocakta ya da Mangalda Nasıl Yapılır?) etleri içinde kızartmak için önce kuyruk yağlarının atılması şeklinde olur.

kuyruk yağı

- Bugün pek bilinmese de eski yenme şekillerinden birisi de kuyruk yağlarının tüm yağları atıldıktan sonra kururlar ve bu kuru etlere de kakırdak (kıkırdak) adı verilir ki çok lezzetli olurlar

- Köfte ya da adana kebap yapılırken kıyma için kaburga gibi yeterince yağlı bir et olmaması durumunda yağ dengesini sağlamak için kuyruk yağının tercih edilmesi lezzeti belirgin bir şekilde artırır

- Eskiden margarin henüz yokken tatlı hazırlanırken de kuyruk yağı kullanıldığı bilinmektedir

Not: İçinde kuyruk yağı olan yemekleri özellikle kimyon dökerek yemenizi tavsiye ederim, lezzeti kesinlikle farklı bir boyuta taşıyor bu baharatla kuyruk yağı birleşince

bkz: Tüm kokoreç evde nasıl yapılır? Fırın ve mangal için tarif

bkz: Kavram Yağı Nedir?

bkz: Uykuluk, Fındık, Badem ve Boğazlık Nedir? Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Gömlek Yağı Nedir?

bkz: Adana Kebap Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

bkz: Adana kebap için zırh kıyması hangi etlerden yapılır?

bkz: Çöz Yağı Nedir?

volkanoxfb

31.01.2021 20:35

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 9 Ocak 2022 08:51
    0

    kuyruk yağının tüm yağını erittikten ve yemeklik yağ olarak aldıktan sonra içinden yağ parçalarını çıkartarak kıkırdak olarak yiyebilirsiniz, çok da lezzetli olur ama sağlıklı olup olmadığı konusunda olumlu bir şey söyleyemeyeceğim :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuyruk Yağı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.