5.00 / 1 oy

Kuruyan vernik fırçası nasıl yumuşatılır?

15 gün kadar önce balkondaki ahşap masayı verniklerken kullandığım iki fırça (birisi zımpara sonrası renk vermek için, diğeri ise şeffaf yat verniği) içine su koyarak bıraktığım kaplardaki suyun buharlaşması sonucu taş gibi olmuş. Önce suda tekrar bekletsem açılır mı diye denedim ama su da kaynamış su da fırçayı yumuşatmadı.

Sonuç olarak internetten yaptığım araştırmalar sonucunda tiner kullanmaya karar verdim ve fırçayı tinerin içerisinde birkaç saat beklettim, sonra yumuşadığını fark edince biraz daha bekletmeye karar verdim ve son olarak da eldiven takarak fırçanın kılları arasında kalan ve sertleşmeye neden olan kurumuş vernikleri temizledim. Sonuç olarak kuruyan verniği açmak için tiner kullanabilirsiniz, verniği incelttiği gibi aynı zamanda kuruyan vernikleri de fırçadan çıkartabiliyor.

Not: bunca çaba harcamak yerine 5 TL vererek fırça da alabilirdim ama bahsettiğim dönem tam kapanma döneminde gerçekleştiği için yeni fırça da alamadım.

 

Editör editi: sitede daha önce açılan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

bkz: Vernik ahşabı güneşten ve yağmurdan koruyabilir mi?

bkz: Selülozik Vernik ile Ahşap Malzeme Sudan ve Güneşten Korunabilir mi?

bkz: Vernik Üzerine Zımpara Yapılabilir mi?

bkz: Duvar boyası neden kusar?

eneskamiloglu

19.05.2021 23:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuruyan vernik fırçası nasıl yumuşatılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.