5.00 / 1 oy

Köpek Eğitiminde Clicker Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Clicker, aslında sadece üzerinde bir buton olan ve basıldığında da sesli bir "klik" sesi çıkartan basit bir el aleti. Konu, bir köpek ve bastığında ses çıkartan bir el aleti olunca, akla hemen Pavlov'un köpekler üzerinde uyguladığı meşhur koşullu şartlanma deneyi geliyor. Aslında clicker cihazının kullanımı da aynı mantığa dayanıyor.

Clicker, temel ve ileri itaat eğitimlerini kendileri vermek isteyen köpek sahiplerinin kullandıkları bir el aleti. Bu el aletinin özelliği ise çıkartmış olduğu klik sesinin benzersiz olmasıdır. Böylece köpeğin ev ortamında ya da dışarıda bu klik sesine benzer başka bir ses duymaması ve gereksiz yere şartlanmaması sağlanmış olur. Peki bir çok köpeğin eğitildiği bir bahçede her bir eğitmenin elindeki clicker sesi, orada bulunan diğer köpekleri de etkilemez mi gibi mantıklı bir soru sorabilirsiniz. Cevabı hayır, çünkü her bir clicker sesinin klik tonu birbirinden farklı olacak şekilde üretilmektedir.

Koşullanma iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar pozitif ve negatif koşullanmalar olarak ifade edilebilir. Pozitif koşullanmalar, köpeğinizin hangi eyleminizin sonunda ne yapmasını istediğinizi öğrettiğiniz ve devamında da ödül verdiğiniz türden şartlanmalardır. Örneğin otur ya da pati ver gibi komutlar pozitif koşullanmalarla gerçekleştirilebilir.

Negatif şartlanmalar ise aynı mantıkla köpeğinizden yapmamasını istediğiniz şeyleri öğretmek şeklinde gerçekleşmektedir, ancak ödül yerine ceza içerdiği için ve ceza yanlısı birisi olmadığım için konuya hiç girmiyorum.

Clicker cihazının özelliği, benzersiz bir ses çıkartmak olduğu için bu amaçla farklı bir ses de tercih edebilirsiniz. Bu amaçla hazırlanmış uygulamalar da var ama telefonunuzun şarjının bitmesi durumunda bu sesi çıkartamayacak olmanızdan dolayı eğitim süresince kullanmak üzere bir clicker cihazı almanızı tavsiye ederim.

Akvarist

28.09.2020 15:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Köpek Eğitiminde Clicker Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.