5.00 / 1 oy

Vernik ahşabı güneşten ve yağmurdan koruyabilir mi?

Kafamda ahşaptan saksı yapma projesi var, ahşapların siparişini verdim, ufak tefek problemler daha yeni başlıyor daha. Şimdi aklıma takılan bu emek harcayarak hazırlayacağım saksıların yüksek miktarda suya ve güneşe maruz kalacakları ve bu kadar nem ve sıcaklık ile sadece vernik ile başa çıkıp çıkamayacakları. Acaba içlerine (toprak konacağı ve sulanacağı için sürekli nemli kalacak) bir koruma malzemesi mi sersem yoksa içli dışlı vernikleyerek verniğin koruma özelliğine mi güvensem bilemedim. Dış mekanlarda o kadar ahşap kullanan insan var ve onların da tek koruyucu olarak kullandıkları katman yine vernik olduğu için bu açıdan mantıklı geliyor ama yine de eksik bildiğim bir şeyler varsa diye soru sormak istedim. Ahşabın çalışması da aklıma takılan bir diğer konu ama vernik ahşabın çalışıp da şekil değiştirmesinin de önüne geçmiş oluyor anladığım kadarıyla. Ahşap konusunda bilgili birileri varsa çok sorum var beklerim :)

vuuno

28.04.2020 14:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Haziran 2020 14:28
    6

    Araştırmalarım sonunda yat verniği adında satılan ürünün yağmura ve suya karşı en dayanıklı vernik türü olduğuna kanaat getirdim. Ahşap yat ve teknelerde de kullanılan ürün buymuş ve internette yat vernik diye geçiyor. Tek olumsuz yanı kurumasının çok uzun sürmesi.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Vernik ahşabı güneşten ve yağmurdan koruyabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.