5.00 / 1 oy

Köpekler sahiplerinin sesini telefondan tanıyabilir mi?

Köpeklerin kulaklarının ne kadar hassas oldukları bilinir ve bir çok vaka ile de bu hassasiyetleri örneklendirilmiştir. Ama uzaktaki köpeğinize arada birisinin telefonu tutarak sesinizi iletmesi durumunda ya da sesli arama yapmanız durumunda sizi tanımaması çok ilginç bir durum.

Bu ilginç durumun arkasında yatan sebep ise telefonların ses iletiminde ses frekanslarını değiştiriyor olması. Yani gerçek hayatta ağzımızdan çıkan konuşma ses frekansı telefonlarla (whatsapp, telefon araması, facetime vb.) iletildiğinde değişiyor ve farklı hertz'lerde çıkmış oluyor. Dolayısıyla da köpekler o ses ile bu ses farklı diyerek bizi tanımamış oluyorlar.

İnternette bu konuda yapılan çok sayıda bilimsel ve bilimsel olmayan araştırmayı inceleyebilirsiniz, bence çok enteresan bir konu.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Köpekler rüya görürler mi?

bkz: Köpekler Gaz Çıkarırlar mı?

bkz: Teacup Köpeklerde Sağlık Sorunları Olur Mu?

bkz: Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri Hangileri?

bkz: Köpek Saldırısında Ne Yapmak Gerekir?

bkz: Tavuk Çiftliğini Korumak İçin Köpek Cinsi Önerisi

muratokcu

28.05.2021 21:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Eylül 2022 22:54
    0

    köpekler telefonun ardında gerçek bir insan olduğunu ve telefonun çalışma mantığını anlama konusunda da bence yeterli bilgiye sahip olmadıkları için hiç tanımaya çalışmayı bile denemeyeceklerdir. bir aletten çıkan sesler işte

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Köpekler sahiplerinin sesini telefondan tanıyabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.