5.00 / 1 oy

Fırın patlar mı?

Geçtiğimiz günlerde bir markanın fırınının çalışırken bomba gibi bir ses çıkartarak patlaması ve cam parçalarının da mutfağın her yerine (bir kısım cam da denk geldiği yere saplanarak) dağıldığı haberi gördükten sonra içime bir ürperti düştü. Fırını çok sık kullanan birisi olarak böyle bir risk olduğunu hiç bilmiyordum ve haberi okuduğumdan beri daha fırını çalıştırmadım bile.

Acaba bütün fırınlar patlayabilir mi yoksa bu haberde bahsi geçen patlama hadisesi, fırın markasından kaynaklanan bir durum mudur? Bir diğer sorum ise patlamaya neden olan şey fırının teknolojisi midir yoksa camın sıcaklığa dayanamayarak patlaması mıdır? Sonuçta 200 derece çalışan fırından bile açıp yeri geldiğinde tepsiyi alıp geri koyduğumuz oluyor ve eldivenle bu işlemi yapabildiğimize göre patlamaya yol açabilecek bir ısı olmamalı. Fırın kapağını ilk kez açınca içerideki duman dışarı çıkar ama bunun basıncının da patlamaya yol açabileceğini sanmıyorum. Bana ısıya dayanamayan cam teorisi mantıklı geliyor, dolayısıyla fırın satın alırken neden pahalı olanları tercih etmemiz gerektiği konusunda kendime de bir ders çıkarttım.

Bu korkuyu ne zaman aşıp da fırını tekrar çalıştırabilirim ya da çalışan fırın ile aynı ortamda (mutfakta) bulunabilirim bilmiyorum ama benzeri badireler atlatan herkese büyük geçmiş olsun demek istiyorum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Granit mermer patlatmadan nasıl delinir?

bkz: Notebook batarya şarjı %255 gösteriyor patlama riski olabilir mi?

bkz: Patlak ya da Bozuk Ampul Nasıl Anlaşılır?

bkz: Şampanya Nasıl Patlatılır?

bkz: Fırında baklava fanlı mı pişer fansız mı pişer?

bkz: Fırında balık fanlı mı pişer fansız mı?

rmysa

03.05.2021 03:31

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 9 Mayıs 2022 12:29
  0

  merak edip google'daki fırın patlama şikayetlerine baktım da sanırım varmış böyle bir durum

 • 6 Kasım 2021 03:04
  0

  umarım patlamaz ama fırınlarda kullanılan camların da ekstra güçlendirilmiş kaliteli camlar olması gibi bir durum var, 200 derecede yemek pişirirken camın patlaması da hiç hoş olmaz açıkçası.

 • 13 Ocak 2022 06:57
  0

  fikir bile son derece ürkütücü, o sıcaklığa marız kalmış bir fırın camı muhtemelen çatlayıp kırılmak yerine basıncın da etkisi ile patlayabiliyormuş. ama kaliteli fırınlarda böyle bir şey olacağını da sanmıyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırın patlar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.