5.00 / 1 oy

Köpek Saldırısında Ne Yapmak Gerekir?

Saldıran köpeğin de cinsine bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişiklik gösterebilir. Bazı köpek cinslerinin saldırması durumunda yapabileceğiniz gerçekten bir şey yok. Ama sokak köpekleri gibi köpek cinsleri saldırırsa ne yapmak gerekir sorusunun yanıtını kendimce vermeye çalışmak ve başka yapılması gereken şeyler konusunda önerilerini paylaşmak isteyen arkadaşlar için bu başlığı açmak istedim.

Bir kere saldıran köpeğin cinsi pitbull, rottweiler, kangal, karabaş, akbaş ya da dogo argentino tarzı bir köpekse ve köpek kötü niyetliyse yapacak pek bir şeyiniz yok. Bu senartoları başından eliyorum, kendinizi korumaya bakın. Kaçarsanız da yakalar, dolayısıyla araba ya da kapı gibi onun giremeyeceği bir yere kendinizi sokabilmeye bakın. Kötü niyetli olarak yazmamın sebebi, her köpeğin iyi bir eğitimden geçmiyor olmalarından kaynaklanıyor. Bazı köpekler insana alışmadıkları için vahşice davranabiliyorlar, bazıları ise korudukları alana ya da kendilerine bir tehlike hissettikleri için saldırıyorlar.

Eğer bir villanın önünden geçerken villanın içindeki köpek sizi kesiyorsa kaçmayın ve ani hareketler yapmadan yolun karşısına geçin. Köpeğin koruduğu alan ile ilgili bir ilginiz olmadığını gösterin.

Eğer bir köpek üzerinize atlıyorsa yapabileceğiniz tek şey dizinizi kaldırmaktır, kendinizi ancak böyle koruyabilirsiniz.

Eğer bir arkadaşınızın şımarık bir köpeği varsa ve yarı oyun, yarı güç gösterisi olsun diye size sardıysa ona başparmağınızı kaldırarak sert bir ses tonuyla hayır deyin ve ona sizin hiyerarşik olarak üstün olduğunuzu hissettirin.

Eğer dost canlısı bir köpek sizden şüpheleniyorsa ona avcunuzun içini gösterin ve sizi koklamasına izin verin.

Eğer birköpeğin sahibi size saldırtıyorsa o köpeğin aldığı eğitim de sahibi gibi sağlıksız olacağı için kendinizi korumaya bakın.

Kimileri köpek saldırısında ölü taklidi yapmanın işe yaradığını düşünürler ama insan vücudundan gelen vücut ısısını ve kokuları bu kadar net alan bir hayvanı salak yerine koymanızın bedeli ağır olacağı için bunu yapmanızı hiç tavsiye etmiyorum.

Sokak köpeği saldırısı durumunda ise geri adım atmamak, sabit durmak ve sanki yerden bir taş alıyormuş gibi yapıp elle de fırlatmak üzereymiş gibi bir postür takınmak sizi sokak köpeği saldırısından koruyacaktır.

ruzgaruya

06.09.2020 09:16

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 26 Şubat 2022 05:36
    6

    köpekleri çok seven, her fırsatta besleyen ve savunan birisi olarak bu önermeye üzülerek katılamıyorum. çok kere köpeklere yardım etmeye çalışırken kovalanmışlığım ve hatta ısırılmışlığım da vardır. bu kötü tecrübeler, köpekleri sevmeme ve onlara yardım etmeme engel olmayacak olsalar da nasıl olsa onları seviyorum ve yardım ediyorum diye bana bir şey yapmazlar anlamına gelmediğini de öğrendiğim için en azından artık daha temkinliyim. mesela sabah beslediğin köpek akşam seni gördüğü yerde kovalamaya başlayabiliyor, var böyle şeyler ama yine ertesi gün onu beslemeye devam etmek insanlık olarak görevimiz bence 

  • 26 Şubat 2022 02:31
    0

    köpeklerin ilginç bir altıncı his özelliği var, örneğin köpekleri sürekli besleyen ve onlara daha yaşanabilir yaşam şartları sağlayabilmek için mücadele veren insanları nedense kovalamıyorlar ve saldırmıyorlar. ama köpeklerden nefret eden insanları hemen tanıyorlar ve en iyi ihtimalle hemen hırlamaya başlıyorlar onlara

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Köpek Saldırısında Ne Yapmak Gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.