5.00 / 1 oy

Koltukta Çökme Nasıl Onarılır?

Öğrenmek tamamen bir irade ve istek meselesi, yıllarca size çok anlamsız gelen bir konu bir anda ilgi radarınıza girebiliyor ve çok karmaşık olduğunu düşündüğünüz bir eşya, içini açıp baktığınızda aslında çok basit olduğu için ben de bunu yapabilirim ya da onarabilirim inancı oluşturabiliyor. Evdeki koltuklarla bir süredir yaşadığım durum bu olduğu için herkese faydalı olacağını düşündüğüm konularda başlıklar açarak bilgi vermeye ve yeri geldiğinde de soru sormaya devam ediyorum.

Benzer soru başlıklarımı da daha önce şu şekillerde açmıştım:

bkz: Zımba teli sökücü tavsiyesi (Ahşap ve kumaş için)

bkz: Koltuk süngeri ve elyafı nasıl seçilir?

bkz: Koltuk taban lastiği (taban kordonu) nasıl takılır?

bkz: Koltuk kumaşının telleri nasıl sökülür?

bkz: Koltuk döşemesi için kumaş seçimi nasıl yapılır?

bkz: Koltuk döşemesi yapabilmek için zımba makinesi önerisi

bkz: Koltuk döşemesi değişimini kendim yapabilir miyim?

Koltuklarda zaman içerisinde çökme olması gayet normal, çünkü üzerine oturduğunuz şey aslında üstündeki yükün şeklini alan yumuşak malzemelerden oluşuyor ve konfor sunabilmesi için de doğası gereği yumuşak olmak zorunda. Evde en sık kullanılan koltukların en sık yük binen noktalarında çökme olması da genellikle içlerindeki süngerlerin ve elyafların çökmesi ya da o noktada sağa sola kayması nedeniyle gerçekleşiyor. Çözümü ise döşeme değişimi yapmak ve döşemeyi kaldırmışken içindeki süngerleri ve elyafları da yenilemek.

Koltuklarda çökme olmasının bir diğer sık karşılaşılan nedeni de özellikle çocuklu evlerde koltukların üstünde zıplanması ve koltukların en altındaki ahşap katmanına tutturulmuş taban kordonunun bazı tellerinin kopması (ya da gevşemesi). Normalde bu teller durup dururken yerinden çıkamayacak kadar sağlam malzemeden yapılmış olsalar da bazı noktalarından ahşap geçince bu ahşapların köşeleri lastiklerin kesilerek kopmasına yol açabiliyor. Bu durumda da yine yapılması gereken işlem, taban kordonlarının yenilenebilmesi için koltuğun döşemesinin ve döşemesinin altındaki süngerler ile elyafların sökülmesi. Sadece ahşap kalacak kadar astarına kadar sökülen bir koltuk da eliniz değmişken artık bir restorasyon geçirebilir ve ilk günkünden bile daha rahat ve şık bir koltuğa dönüşebilir. Bunun için tek yapmanız gereken, istediğiniz kumaşı seçmek ve evinizde basit alet edevatlar bulundurmak. Eğer ben uğraşamam derseniz de hesaplı bir döşemeciye kolduğunuzu sıfırdan restore ettirebilirsiniz ama bence asla kendi yaptığınız restorasyon kadar keyif vermez.

esmer melek

25.03.2021 11:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Koltukta Çökme Nasıl Onarılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.